Donieck

Donieck w pigułce

Kraj
Ukraina
Liczba ludności
955041
Powierzchnia
358 km2
Nr. kierunkowy
+380 (0)062/ 0622
Współrzędne
N:48
E:37.8
Herb
Herb Doniecka

Co warto zobaczyć w Doniecku?

Donieck, czwarte pod względem wielkości miasto na Ukrainie, położne jest w południowo-wschodniej części państwa, nad rzeką Kalmius. Do 1924 r. istniało jako Juzowka, a w latach 1924-1961 jako Stalino, po 1961 r. nadano mu obecną nazwę.

Miasto założone zostało w 1869 r., jako osada górnicza. Prawie 100 lat później, w 1972 r., Walijczyk o imieniu John Hughes zdecydował się na wybudowanie w tym miejscu zakładów metalurgicznych, które zajmowały się przede wszystkim produkcją żelaznych szyn kolejowych, wykorzystywanych do budowy rozwijającej się rosyjskiej kolei. To właśnie od imienia Johna Hughesa pochodzi pierwsza nazwa miasta – Juzowka. Do 1914 roku w Doniecku funkcjonowały m.in. cztery zakłady metalurgiczne i dziesięć szybów wydobywających węgiel kamienny, a samo miasto zamieszkiwało prawie 50 tysięcy mieszkańców. W roku 1924 nazwę miasta na kilka tygodni zmieniono na Trock, a potem na Stalino – na cześć Józefa Stalina. Gwałtowny rozwój nastąpił po II Wojnie Światowej, podczas której Donieck został poważnie zniszczony i równie szybko niemal całkowicie odbudowany. Do dnia dzisiejszego w Doniecku znaleźć można domy mieszkalne powstałe po wojnie, których budowniczymi byli jeńcy fińscy – stąd miejscowe określenie budynków jako „domy fińskie”. Podczas drugiego etapu destalinizacji przeprowadzonego przez Nikitę Chruszczowa w październiku 1961 wszystkie miasta radzieckie, których nazwa wychwalać miała Stalina zostały przemianowane i Stalino zmieniło swoją nazwę na Donieck, od rzeki Doniec.

Dzisiaj Donieck jest miastem o charakterze przemysłowym. Jego centrum stanowi praktycznie jedna ulica, Artioma, której pierwsze numery domów zlokalizowane są jeszcze przed Donieckiem, a ostatnie znajdują się już poza terenem miasta. Główne miejsce spotkań i imprez kulturalnych znajduje się w centralnej części ul. Artioma, na placu Lenina.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Doniecku

W okolicy Doniecka

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Doniecka

Donieck - galeria zdjęć

Donieck w pigułce

Kraj
Ukraina
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
955041
Powierzchnia
358 km2
Nr. kierunkowy
+380 (0)062/ 0622
Współrzędne
N:48
E:37.8

Donieck - więcej informacji