Filadelfia

Filadelfia w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Pensylwania
Liczba ludności
1556396
Powierzchnia
369.3 km2
Nr. kierunkowy
215, 267
Współrzędne
N:39.953333
E:-75.17
Herb
Herb Filadelfii

Co warto zobaczyć w Filadelfii?

Leżąca w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych jest szóstym największym pod względem ludności miastem kraju. Położona w stanie Pensylwania u ujścia rzeki Delaware, która wpada do Atlantyku.

Europejczycy na tych ziemiach pojawili się w XVII wieku. Wcześniej żyli tu Delawarowie. Nie można zapomnieć o tym, że dawniej było to drugie miasto Imperium Brytyjskiego, centrum geograficzne i polityczne „trzynastu kolonii” czy miejsce, z którego George Waszyngton ruszył do walk o niepodległość kraju. Była to także pierwsza stolica Stanów Zjednoczonych (w latach 1790 – 1800).

Nazwa Filadelfii wywodzi się z greki i oznacza „braterską miłość”. Można spotkać się z określeniem metropolii jako „Philly” oraz „The City of Brotherly Love”, czyli Miasto Braterskiej Miłości.

To właśnie w Filadelfii powstały pierwsze na terytorium USA banki, muzea, szpitale pediatryczne czy ogrody zoologiczne. Co miasto oferuje podróżnikom z całego świata? Można tu odkryć wiele muzeów (większość z najbardziej znakomitych muzeów stoi przy alei Benjamina Franklina, która bywa określana jako „galeria muzeów”), ośrodków artystycznych, zabytków o znaczeniu historycznym i architektonicznym czy wspaniałych klubów jazzowych.

Przebywając w mieście wśród miejsc, które trzeba zobaczyć są m.in.: Dzwon Wolności, budynek Independence Hall, uliczka Elfreth’s Alley czy Dom Betsy Ross. Filadelfia to miasto żywej historii. Jest więc znakomitym miejscem dla tych wszystkich osób, które interesują się amerykańską historią.

Natomiast wielbicielom kina Filadelfia kojarzy się przede wszystkim jako miasto Rocky’ego Balboa – pięściarza, postaci filmowej wykreowanej przez Sylvestra Stallone. Przed tutejszym Muzeum Sztuki, przy schodach, które zwane są „Schodami Rocky’ego” (filmowy bohater wbiegał po nich w czasie treningu), wzniesiono Pomnik Rocky’ego Balboa. Metropolia znana jest także z „Filadelfii” (przyp. red.: tytuł filmu pokrywa się z nazwą miasta) – słynnego amerykańskiego dramatu z 1993 roku.

Zgłoś błąd

Dzielnice Filadelfii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Filadelfii

W okolicy Filadelfii

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Filadelfii

Miasta w pobliżu Filadelfii

Filadelfia - galeria zdjęć

Filadelfia w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1556396
Powierzchnia
369.3 km2
Nr. kierunkowy
215, 267
Współrzędne
N:39.953333
E:-75.17

Filadelfia - więcej informacji