Innsbruck

Innsbruck w pigułce

Kraj
Austria
Liczba ludności
121329
Powierzchnia
104,91 km2
Nr. kierunkowy
0512
Współrzędne
N:47.266667
E:11.4
Herb
Herb Innsbrucku

Co warto zobaczyć w Innsbrucku?

Innsbruck to stolica austriackiego regionu Tyrol. Leży w dolinie rzeki Inn i otoczony jest przez wysokie alpejskie szczyty. Miasto jest centrum sportów zimowych, a latem doskonałą bazą wypadową do wędrówek po okolicznych szlakach. Ma także doskonale zachowane Stare miasto z cesarskim Zamkiem Habsburgów.

Innsbruck został założony w XII w. i od początku swojego istnienia był ważnym przystankiem na szlaku handlowym prowadzącym przez niedaleką Przełęcz Brenner. Okres największego rozkwitu miasta przypadł na XVI i XVII w. Około 1500 r. cesarz Maksymilian I Habsburg przeniósł do Innsbrucka siedzibę dworu, co rozpoczęło karierę niewielkiego alpejskiego miasteczka. W ciągu kolejnych lat powstał nie tylko okazały zamek Hofburg i letni zameczek Ambras, ale także malownicza zabudowa Starego Miasta z Kościołem Dworskim, w którym pochowano przedstawicieli panującej rodziny.

Dziś, pomimo spadku znaczenia Innsbruck zachował niepowtarzalną atmosferę cesarskiego miasta. Kolorowe kamienice, liczne bogato zdobione barokowe pałace, a przede wszystkim monumentalny zamek przypominają o świetlanej przeszłości. Stare Miasto tętni życiem, które toczy się m.in. w licznych restauracjach, kawiarniach i cukierniach. W grudniu w uliczkach i na placach stoją stragany Jarmarku Bożonarodzeniowego, latem rozrywkę zapewniają festiwale.

Innsbruck to także, a może przede wszystkim ośrodek sportów zimowych. Dwukrotnie odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie, a miasto gościło także Mistrzostwa Świata w narciarstwie Klasycznym. Każdego roku 1.01 na tutejszej skoczni Bergisel odbywa się konkurs skoków narciarskich zaliczany do słynnego Turnieju Czterech Skoczni. Okoliczne góry słyną z doskonałych stoków narciarskich, zaś latem tłumy turystów zachwycają się alpejskimi widokami na szlakach pieszych i rowerowych.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Innsbrucku

W okolicy Innsbrucku

Innsbruck - galeria zdjęć

Innsbruck w pigułce

Kraj
Austria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
121329
Powierzchnia
104,91 km2
Nr. kierunkowy
0512
Współrzędne
N:47.266667
E:11.4

Innsbruck - więcej informacji