Linz

Linz w pigułce

Kraj
Austria
Liczba ludności
197283
Powierzchnia
95,99 km2
Nr. kierunkowy
0732
Współrzędne
N:48.306563
E:14.285963
Herb
Herb Linzu

Co warto zobaczyć w Linzu?

Linz to trzecie pod względem wielkości miasto Austrii oraz ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny. Leży nad Dunajem i jest tętniącą życiem metropolią, która przyciąga turystów festiwalami oraz ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi.

Linz został założony przez rzymskie oddziały w II w. n.e. budując nad Dunajem warowny obóz o nazwie Lenthia. Po upadku cesarstwa była tu niewielka osada handlowa, która w VIII w. dostała się pod panowanie książąt bawarskich. Pod ich rządami osada przekształciła się w miasto, do którego przybywali kupcy z całej środkowej Europy. Kolejny etapem rozwoju miasta nastąpił w XIII w., gdy stało się ono własnością Babenbergów oraz w 1490 r. cesarz Fryderyk III Habsburg podniósł je do rangi stolicy Północnej Austrii.

Złoty okres w historii Linzu nie trwał długo i po śmierci Fryderyka utracił on znaczenie na rzecz Wiednia i Pragi. Nadal jednak miasto zachowało swoje znaczenie na kulturalnej mapie Austrii, a odwiedzali je m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart czy Franciszek Liszt. W Linzu mieszkał także i pracował słynny matematyk i astronom Johannes Kepler.

Od XVIII do połowy XX w. Linz był jednak przede wszystkim miastem przemysłowym. Dopiero przełom XX i XXI w. spowodował przemianę w myśleniu o jego pozycji na mapie Austrii. Linz stał się centrum kulturalnym oraz ośrodkiem technik multimedialnych. Powstały wtedy m.in. Muzeum Sztuki Lentos czy Centrum Ars Electronica, które służy rozwojowi i przybliżaniu wirtualnych technologii społeczeństwu. Wysiłki miasta zostały docenione i w 2009 r. zostało ono Europejską Stolicą Kultury.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Linzu

Warto wiedzieć

W okolicy Linzu

Linz - galeria zdjęć

Linz w pigułce

Kraj
Austria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
197283
Powierzchnia
95,99 km2
Nr. kierunkowy
0732
Współrzędne
N:48.306563
E:14.285963

Linz - więcej informacji