Luanda

Luanda w pigułce

Kraj
Angola
Liczba ludności
2776125
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:-8.833333
E:13.233333

Co warto zobaczyć w Luanda?

Jest to stolica Angoli oraz prowincji o tej samej nazwie. Leży nad wodami Oceanu Atlantyckiego.

Założona w 1573 roku przez Portugalczyka Paulo Diasa de Novaisa jako São Paulo de Loanda. Dopiero od 1975 roku pełni funkcję stolicy kraju. Obecnie żyje tutaj ok. 6 mln osób. Jest największym miastem w kraju. Na obszarze Luandy znajduje również się największy port Angoli.

Podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to Baixa de Luanda – tzw. niższa Luanda lub Stare Miasto. Znajduje się niedaleko portu. Charakteryzuje się wąskimi uliczkami oraz starymi budynkami w stylu kolonialnym. Druga z nich to tzw. Cidade Alta – górne miasto lub nowa część.

Luanda to miasto różnorodności, kontrastów i wielkich skrajności. Na przełomie XVII i XVIII wieku była ważnym miejscem handlu niewolnikami. Schronienie znaleźli tu ludzie, którzy przenieśli się do stolicy w czasie wojny. Spotkamy tutaj licznych biznesmenów oraz turystów.

Stolica oferuje liczne butiki i centra handlowe. Odnajdą się tu także wielbiciele rozrywki; do dyspozycji jest wiele barów, restauracji i klubów. Zastanawiając się nad zakupem prezentów warto pomyśleć o wyrobach z drewna, brązu i ceramiki.

W 2011 i 2013 Luandę uznano za najdroższe miasto do życia na emigracji.

Panuje tu klimat tropikalny ze średnią temperaturą ok. 25 stopni Celsjusza. Wybierając się w podróż do stolicy Angoli trzeba mieć na uwadze, że od września do maja jest pora deszczowa, natomiast od maja do sierpnia pora sucha.

Zgłoś błąd

Dzielnice Luandy

Atrakcje turystyczne i zabytki w Luanda

W okolicy Luandy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Luandy

Miasta w pobliżu Luandy

Luanda - galeria zdjęć

Luanda w pigułce

Kraj
Angola
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2776125
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:-8.833333
E:13.233333

Luanda - więcej informacji