Lyon

Lyon w pigułce

Kraj
Francja
Liczba ludności
472330
Powierzchnia
47,95 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:45.75
E:4.833333
Herb
Herb Lyonu

Co warto zobaczyć w Lyonie?

Położony w środkowo-wschodniej części Francji Lyon jest najstarszym miastem tego kraju. Założyli go Rzymianie w 43 roku p.n.e. Pierwotnie nosił nazwę Lugdunum. Na przestrzeni wieków w posiadaniu Burgundów, Franków, istniał jako część Cesarstwa Niemieckiego, a od 1307 roku należy do Francji.

Prawa miejskie otrzymał w XIII wieku. Obecnie jest ważnym ośrodkiem handlowym i finansowym oraz kulturalnym i naukowym Francji. Tuż po Paryżu i Marsylii jest trzecią co do wielkości aglomeracją.

Tutejsze Stare Miasto, tzw. Vieux Lyon (Stary Lyon), od 1998 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając miasto warto mieć na uwadze, że na Wzgórzu Fourviere zaczyna się historia współczesnego Lyonu. W miejscu, w którym dziś stoi bazylika Marii Panny z Fourviere, zbudowano gród Forum Vertus.

Miasto bywa nazywane także gastronomiczną stolicą Francji. Określenie to zawdzięcza wielu znakomitym restauracjom i bistrom, w których można skosztować kulinarnych dzieł sztuki.

Mówiąc o Lyonie nie można zapomnieć, że właśnie tu sławni bracia Lumière zbudowali kinematograf oraz nakręcili swój pierwszy film. To francuskie miasto jest również miejscem, w którym urodził się Antoine de Saint Exupery.

Zgłoś błąd

Dzielnice Lyonu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Lyonie

W okolicy Lyonu

Miasta w pobliżu Lyonu

Lyon - galeria zdjęć

Lyon w pigułce

Kraj
Francja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
472330
Powierzchnia
47,95 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:45.75
E:4.833333

Lyon - więcej informacji