Montevideo

Montevideo w pigułce

Kraj
Urugwaj
Liczba ludności
1344419
Powierzchnia
187 km2
Nr. kierunkowy
+02
Współrzędne
N:-34.883333
E:-56.166667
Herb
Herb Montevideo

Co warto zobaczyć w Montevideo?

Montevideo jest jednocześnie największym miastem i stolicą Urugwaju. Położone jest malowniczo u ujścia La Platy. Status stolicy miasto to otrzymało w 1828 r. W Montevideo mieszka prawie połowa ludności całego kraju – w roku 2004 było tu przeszło 1 300 000 mieszkańców. Miasto to jest najdalej wysuniętą na południe stolicą, z miast stołecznych wszystkich południowoamerykańskich krajów. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych, kulturowych oraz handlowych zarówno w kraju jak i na całym kontynencie. Najlepiej rozwija się tu przemysł spożywczy, włókienniczy, skórzany a także elektromaszynowy i rafineryjny.

Początkowo tereny dzisiejszego Urugwaju, a co za tym idzie i Montevideo zamieszkiwali Indianie Charrua. W czasach konkwisty, w 1516 r. na tereny te przybył pochodzący z Hiszpanii Jauan Diaz de Solis. Jednakże pierwsze osady zakładane były dopiero z początkiem lat dwudziestych XVIII w. W 1726 r. na terenie dzisiejszego Montevideo został utworzony przez Bruno Mauricio de Zabala pierwszy fort, który miał chronić hiszpańskie interesy na terenach Ameryki Południowej u ujścia La Platy. Fort do dnia dzisiejszego widnieje w herbie Montevideo. Z czasem w koło fortu zaczęły powstawać budynki mieszkalne. Pierwsze miasto nosiło miano La Ciudad de San Felipe y Santiago de Montevideo. Miasto bardzo szybko zaczęło się rozrastać i zyskiwać na znaczeniu z uwagi na swoje położenie geograficzne – w pobliżu jest zatoka, która tworzy naturalny port. Najstarsze zabudowania dzisiejszego Montevideo to budynki mieszkalne położone na półwyspie – ta część miasta nosi nazwę La Ciudad Vieja. Pod koniec XVIII w. Montevideo zaczęło rozwijać się pod względem gospodarczym.

Z początkiem XIX w. nastąpiło załamanie handlu. Zahamowanie rozwoju miasta spowodowały także walki o niepodległość oraz obleganie miasta przez Jose Gervasia Artigasa. Jednak już w połowie XIX w. następuje ponowny rozkwit handlu. W XX w. ponownie wystąpiły zawirowania, które spowodowały zubożenie społeczeństwa Montevideo. Lecz już od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku sytuacja ta znacznie zmieniła się in plus.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Montevideo

W okolicy Montevideo

Miasta w pobliżu Montevideo

Montevideo - galeria zdjęć

Montevideo w pigułce

Kraj
Urugwaj
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1344419
Powierzchnia
187 km2
Nr. kierunkowy
+02
Współrzędne
N:-34.883333
E:-56.166667

Montevideo - więcej informacji