Ndżamena

Ndżamena w pigułce

Kraj
Czad
Liczba ludności
1092066
Powierzchnia
5470 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:12.104722
E:15.044444
Herb
Herb Ndżameny

Co warto zobaczyć w Ndżamena?

Ndżamena (N’Djamena) – stolica i największe miasto Czadu. Położona jest w południowo-zachodniej części kraju, na brzegu rzeki Szari, nieopodal ujścia rzeki Logone i około 30 km od jeziora Czad. Ndżamena to główny ośrodek polityczny, administracyjny, gospodarczy i kulturalny Czadu. W Ndżamenie znajdują się m.in. siedziby prezydenta, zgromadzenia narodowego i Rady Ministrów. Miasto stanowi także ważny węzeł komunikacyjny Afryki Środkowej. Ndżamena to największe miasto Czadu pod względem liczby ludności. Teren, na którym leży Ndżamena jest równinny, o średniej wysokości 295 m n.p.m. Po przeciwległej stronie rzeki Szari leży kameruńskie miasto Kousséri, połączone z Ndżameną dwoma mostami drogowymi. Klimat jest podrównikowy.

Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnimi temperaturami +24 stopni Celsjusza. W lipcu średnia temperatura zbliża się do +28 stopni.

W Ndżamenie funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy im. Hassana Djamousa, z którego korzysta kilka linii lotniczych (m.in. Cargolux, Air France, Ethiopian Airlines, Sudan Air oraz Cameroon Airlines). Połączenia z Europą realizowane są przez Paryż. Istotną rolę w tym regionie odgrywa transport rzeczny.

Ndżamena została założona 29 maja 1900 r. pod nazwą Fort-Lamy, przez francuskiego wojskowego Émile Gentila. Nazwa została nadana na cześć oficera, który został zabity kilka dni wcześniej w bitwie pod Kousséri. Po ogłoszeniu przez Czad niepodległości (w 1960 r.) w Fort-Lamy pozostał francuski garnizon wojskowy, prawdopodobnie największy w całej niepodległej Afryce. Stacjonowało tu około 3000 żołnierzy oraz 260 specjalistów wojskowych. Pod koniec kwietnia 1964 r. czadyjski parlament uchwalił rezolucję, wzywającą rząd do wycofania wojsk francuskich z kraju i niebawem część oddziałów francuskich wyjechała z Czadu, jednak ze względu na niepokoje wewnętrzne nie zlikwidowano całej bazy. Na początku lat. 70. XX w. prezydent François Tombalbaye zainicjował akcję „afrykanizacji” przestrzeni publicznej Czadu – usuwania obcych obyczajów, nazw i symboli i promowania rodzimych. W efekcie tych działań, 6 kwietnia 1973 r. zmieniono nazwę miasta na arabską nazwę jednej z pobliskich wsi, Niǧāmīnā (oznacza to „miejsce wypoczynku”). Ndżamena została częściowo zniszczona podczas wojny domowej w latach 1979-1980.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Ndżamena

W okolicy Ndżameny

Ndżamena - galeria zdjęć

Ndżamena w pigułce

Kraj
Czad
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1092066
Powierzchnia
5470 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:12.104722
E:15.044444

Ndżamena - więcej informacji