Pekin

Pekin w pigułce

Kraj
Chiny
Liczba ludności
19612368
Powierzchnia
16808 km2
Nr. kierunkowy
010
Współrzędne
N:39.916667
E:116.383333

Co warto zobaczyć w Pekinie?

Stolica Chińskiej Republiki Ludowej, Pekin, to miasto, potężne a jednocześnie pełne kontrastów. Tradycyjna zabudowa sąsiaduje z drapaczami chmur, przeszłość miesza się z teraźniejszością. Przewalający się ulicami tłum ludzi sprawia, że można się tu poczuć jak maleńki trybik w ogromnej machinie. Nieustanny gwar, szelest kół rowerów, klaksony samochodów podszyte orientalnymi zapachami z rozstawionych często wprost na ulicy kramów z jedzeniem tworzą niepowtarzalny klimat tej metropolii.

Pekin jest jednym z czterech miast wydzielonych w Chinach, podległych bezpośrednio najwyższym władzom państwowym. Wraz z całą aglomeracją liczy sobie około 20 milionów mieszkańców. Szacunki te nie są jednak zbyt dokładne ponieważ nie wszyscy mieszkający tu ludzie mają dokumenty oraz zameldowanie. Wielu przyjeżdża z prowincji w poszukiwaniu jakiegokolwiek zatrudnienia.

Nazywany z chińskiego Beijing, Pekin to miasto o bardzo długiej historii. Jego początki sięgają I tysiąclecia przed naszą erą. Już wtedy pełnił on funkcję stolicy. Jego losy były różnorodne i tworzyły swoistą sinusoidę miedzy okresami wielkiego rozwoju po czasy upadku. Z czasów największej świetności pochodzą najważniejsze zabytki Pekinu, jak Zakazane Miasto, Plac Tiananmen czy Niebiański Pałac.

Pekin to także nowoczesna metropolia światowego formatu. Szczególnie spektakularny skok cywilizacyjny przeżył on przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku. Były one dla Chin szansą na udowodnienie swojej nowoczesności. Obiekty olimpijskie na terenie Pekinu budziły podziw, ale jednocześnie organizacje broniące praw człowieka wskazywały na nadużycia podczas ich budowy oraz całego przygotowania Igrzysk.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Pekinie

W okolicy Pekinu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Pekinu

Pekin - galeria zdjęć

Pekin w pigułce

Kraj
Chiny
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
19612368
Powierzchnia
16808 km2
Nr. kierunkowy
010
Współrzędne
N:39.916667
E:116.383333

Pekin - więcej informacji