Porto

Porto w pigułce

Kraj
Portugalia
Liczba ludności
263000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.15
E:-8.633333
Herb
Herb Porto

Co warto zobaczyć w Porto?

Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii. Zamieszkiwane jest przez ponad 260 tysięcy mieszkańców, a cała aglomeracja miejska liczy sobie przeszło 2 miliony osób. Historycznie i kulturowo miasto stanowi stolicę północnej części Portugalii. Położone jest na prawym brzegu rzeki Duero.

Historia miasta sięga czasów rzymskich i celtyckich. Pierwsze pisemne wzmianki o Porto pochodzą z V wieku. Na przestrzeni wieków miasto gwałtownie się rozwijało. Szczególnie ważnym okresem był początek XVIII wieku, kiedy to wiele brytyjskich firm rozpoczęło masową produkcję oraz eksport miejscowego wina Porto. W krótkim czasie marka ta stała się znana na całym świecie, a miasto dzięki licznym inwestycjom, wstąpiło na drogę szybkiego rozwoju. Do dziś można zaobserwować znaczne wpływy Wielkiej Brytanii w tym mieście.

W XIX wieku miasto zostało mocno rozbudowane pod względem przemysłowym i do dzisiaj kojarzone jest jako silny ośrodek przemysłowy oraz ważny port morski. Oczywiście to nie z przemysłu miasto jest najbardziej znane, lecz właśnie z produkowanego wina oraz wspaniałych zabytków. Obok wspaniałych kościołów, domów z azulejo, w mieście można natrafić na niezwykle urokliwe wąskie uliczki, ciche i spokojne parki miejskie, czy też tętniące życiem nadbrzeżne bulwary. W roku 2001 miasto pełniło rolę europejskiej stolicy kultury.

Porto to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy kulinariów będą mogli spróbować lokalnych potraw w wielu barach i restauracjach; zwolennicy wina otrzymają okazję spróbowania na miejscu najlepszych gatunkowo roczników wina Porto oraz innych popularnych portugalskich win, a fani piłki nożnej będą mieli okazję do zobaczenia gry drużyn FC Porto i Boavista.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Porto

W okolicy Porto

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Porto

Miasta w pobliżu Porto

Porto - galeria zdjęć

Porto w pigułce

Kraj
Portugalia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
263000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.15
E:-8.633333

Porto - więcej informacji