Portugalia

Portugalia w pigułce

Flaga Portugalii
Oficjalna nazwa Republika Portugalska (Portugal, República Portuguesa)
Stolica
Lizbona
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
portugalski
Liczba ludności
10 598 000
Powierzchnia
92 391m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Portugalii Hotele w Portugalii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Portugalii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Portugalia leży w zachodniej części Europy na Półwyspie Iberyjskim. Należą do niej także Azory i Madera. Wybrzeże tego państwa liczy ok. 832 km długości. Jedynym jej lądowym sąsiadem jest Hiszpania. Północna część kraju jest górzysta, natomiast południowa bardziej wyżynna. Najwyższy szczyt kraju leży na wyspie Pico należącej do Azorów i nosi nazwę Ponta de Pico Alto. Wznosi się on na wysokość 2351 m n.p.m.

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają kilku tysięcy lat p.n.e. Na kartach historii Portugalii swoje piętno odcisnęli Celtowie, Fenicjanie, Grecy, Kartagina, Rzymianie, Arabowie. Warto wspomnieć, że nazwa kraju pochodzi od rzymskiej fortecy Portus Cale. Z Portugalią jako z samodzielnym państwem mamy do czynienia od 1139 roku. Natomiast granice tego kraju, które są dziś nam znane, wytyczono w 1270 roku i jest to najstarsza linia graniczna na terenie Europy.

Stolicą kraju jest Lizbona. Do głównych ośrodków miejskich zalicza się: Porto, Coimbrę, Bragę i Setúbal. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Portugalczyków, którzy o swoich miastach mówią tak: „Coimbra studiuje, Porto pracuje, Braga się modli, a Lizbona wydaje pieniądze”.

Mówiąc o Portugalii grzechem jest nie wspomnieć o wkładzie tego kraju w wielkie odkrycia geograficzne, których erę zapoczątkował książę Henryk Żeglarz. W tym miejscu wypada wspomnieć tak znane nazwiska jak Bartolomeu Diaz – pierwszy dotarł do Przylądka Dobrej Nadziei, Vasco da Gama – w 1498 roku przybył do Indii, Pedro Alvarez Cabral – odkrył Brazylię, Ferdynand Magellan – w służbie hiszpańskiej kierował wyprawą, która jako pierwsza opłynęła Ziemię w latach 1519-1522.

Do niewątpliwie największych atutów Portugalii należy położenie nad Oceanem Atlantyckim oraz ciepły klimat. Podróżując po tym kraju odczuwa się wielowiekową tradycję, która wiąże się tu w dużej mierze z wielkimi odkryciami geograficznymi. W Lizbonie znajdziemy wiele budowli przypominających nam tamten okres w dziejach tego państwa i świata. Ponadto na terenie Portugalii można zobaczyć wiele pozostałości budowanych za czasów Imperium Rzymskiego. Do największych atrakcji turystycznych kraju można zaliczyć: Lizbonę z mostem 25 kwietnia oraz statuą Chrystusa Króla, Sintrę i jeden z tutejszych najwspanialszych zabytków – Pałac Królewski z XIV-XVI wieku, Èvorę z Kaplicą Kości, w której znajduje się cztery tysiące szkieletów, Fatimę z tamtejszym sanktuarium, które upamiętnia cudowne objawienie z 1917 roku oraz tzw. fests – czyli lokale festiwale.

Zgłoś błąd

Regiony w Portugalii

Miasta w Portugalii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Portugalii

Portugalia - galeria zdjęć

Portugalia w pigułce

Portugalia
Oficjalna nazwa Republika Portugalska (Portugal, República Portuguesa)
Stolica
Lizbona
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
portugalski
Liczba ludności
10598000
Powierzchnia
923912
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna

Portugalia - więcej informacji