Portugalia

Portugalia w pigułce

Flaga Portugalii
Oficjalna nazwa Republika Portugalska (Portugal, República Portuguesa)
Stolica
Lizbona
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
portugalski
Liczba ludności
10 598 000
Powierzchnia
92 391m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Portugalii Hotele w Portugalii

Komunikacja & środki lokomocji w Portugalii

Środki lokomocji na terenie

Auto
Najpopularniejsza forma transportu w Portugalii. Auto to dobry pomysł na zwiedzanie kraju, ale na terenie miast należy liczyć się z korkami i utrudnieniami związanymi z licznymi jednokierunkowymi ulicami. Samochód wynajmiemy bez problemu na terenie każdego miasta. Sieć autostrad umożliwia szybką komunikację pomiędzy miastami, ale należy liczyć się z opłatami za korzystanie z nich. Średnia prędkość na autostradach to 100-120 km/h. Obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu; można korzystać z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Podróżując z dziećmi należy pamiętać, że do 12 roku życia mogą siedzieć tylko na tylnich siedzeniach. Warto też pamiętać o tym, że w Portugalii pieszy na przejściu dla pieszych zawsze ma pierwszeństwo.

Autobus
Autobusy /autokary to jedna z najpopularniejszych form transportu publicznego. Podróż tym środkiem transportu jest niższa niż pociągiem. Bilety można nabyć na dworcach autobusowych lub na stronie przewoźnika: www.rede-expressos.pt.

Łódź /prom
Warto pamiętać o tej formie transportu jadąc do Lizbony. Może przydać się osobom, które zatrzymają się w południowej części Tagu.

Metro
Tym środkiem transportu można poruszać się na terenie Lizbony i Porto.

Pociąg
To forma transportu publicznego w Portugalii, która jest droższa od autobusów /autokarów. Podróż nimi należy do wygodnych. Najgęściej rozbudowana jest sieć kolejowa w obrębie linii brzegowej Portugalii. Bilety nabędziemy na dworcach lub u konduktora. Aktualne rozkłady jazdy można sprawdzić na dworcach pociągowych lub na stronie przewoźnika: www.cp.pt

Samolot
Transport lotniczy na terenie Portugalii nie jest popularny ze względu na fakt, że trasy pomiędzy trzema krajowymi lotniskami można pokonać środkami transportu naziemnego w dość krótkim czasie, a dodatkowo za mniejsze koszty. Pod tym linkiem znajduje się strona lotnisk portugalskich: www.ana.pt

Taksówka
Przy korzystaniu z tej formy transportu obcokrajowcy nie mówiący w języku portugalskim jeszcze przed wejściem do taksówki powinni dokładnie ustalić cenę za przejazd w konkretne miejsce. Zdarzają się bowiem sytuacje, że taksówkarze potrafią naciągnąć turystów na dwukrotnie wyższą cenę za przejazd do punktu docelowego. Należy liczyć się z dodatkową opłatą za bagaż lub przewóz zwierzęcia. Taksówkarze także zgadzają się za kursy poza granice miast, ale w takich przypadkach trzeba pamiętać, że opłacamy pusty kurs powrotny taksówki do miasta.

Zgłoś błąd

Portugalia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Portugalska (Portugal, República Portuguesa)
Stolica
Lizbona
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
portugalski
Liczba ludności
10598000
Powierzchnia
923912
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna

Portugalia - więcej informacji