Seul

Seul w pigułce

Kraj
Korea Południowa
Liczba ludności
10442426
Powierzchnia
605,21 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:37.55
E:126.983333

Co warto zobaczyć w Seulu?

Liczący 10 milionów mieszkańców Seul, a właściwie Miasto Specjalne Seul to jedna z największych metropolii na świecie. Należy także do czołówki najgęściej zaludnionych miejsc naszego globu, z 15 tysiącami mieszkańców na każdy metr kwadratowy powierzchni, a ilość przyłączy internetowych oraz darmowych punktów wi-fi nie ma sobie równych.

Seul w świadomości wielu ludzi to jedynie dzielnice nowoczesnych drapaczy chmur oraz wielkich blokowisk. To jednak tylko część prawdy. Miasto istnieje bowiem od 18 roku naszej ery i poszczycić się może wieloma pięknymi miejscami. Niestety niewiele z nich zachowało się w oryginale. Podczas toczącej się w latach pięćdziesiątych XX wieku wojny koreańskiej, Seul został niemal doszczętnie zniszczony przez wojska komunistycznej Północy.

Do dziś mieszkańcy Seulu z niepokojem wsłuchują się w wiadomości o wzroście napięcia między obydwiema Koreami. Stolica leży bowiem w bezpośredniej bliskości strefy zdemilitaryzowanej i według oceny analityków w razie ponownego wybuchu konfliktu zostałaby zniszczona w ciągu kilku godzin przez ostrzał rakietowy. Między innymi z tego względu w 2004 roku parlament południowokoreański przegłosował przeniesienie stolicy do Kongju. Decyzja została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny jako sprzeczna ze zwyczajową normą konstytucyjną.

Dzisiejszy Seul rozciąga się wokół dawnej stolicy dynastii Joseon. Znajduje się ona w dolinie rzeki Cheonggyecheon, będącego dopływem rzeki Han. Obecnie płynie on w przeważającej większości w zabudowanym kanale. Znajdują się tu liczne pałace, a całość otaczają pozostałości fortyfikacji z ozdobnymi bramami. Ta część miasta jest oazą spokoju i zieleni, a ze znajdujących się tu zabytków aż cztery umieszczono na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Zupełnie inaczej prezentuje się drugi brzeg rzeki Han, gdzie bije nowe serce Seulu. To dzielnica drapaczy chmur, centrów biznesowych, siedzib firm i korporacji.
Władze Seulu i całej Korei Południowej przykładają olbrzymią wagę do pokazywania światu miasta jako wspaniale rozwijającego się, nie posiadającego większych problemów i nowoczesnego. Stąd, zakończone sukcesem starania o organizację Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Jednak w ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o zbyt dużych inwestycjach w stolicy kosztem prowincji oraz przeludnieniu miasta.

Zgłoś błąd

Dzielnice Seulu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Seulu

W okolicy Seulu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Seulu

Seul - galeria zdjęć

Seul w pigułce

Kraj
Korea Południowa
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
10442426
Powierzchnia
605,21 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:37.55
E:126.983333

Seul - więcej informacji