Valletta

Valletta w pigułce

Kraj
Malta
Liczba ludności
5 465
Powierzchnia
0,55 km2
Nr. kierunkowy
356
Współrzędne
N:35.9
E:14.516667
Herb
Herb Valletty

Co warto zobaczyć w Valletcie?

Maltańska stolica Valletta jest niezwykle malowniczym miastem położonym między dwoma zatokami – Grand Harbor oraz Marsamxett Harbor. Jest ona położona na półwyspie Sciberras, co czyni z niej najdalej wysuniętą na południe europejską stolicę. Valletta, podobnie jak cała Malta to bardzo magiczne miejsce. Wyczuć tu idzie ducha historii, zamkniętego w każdym skrawku miasta. Przepiękna barokowa architektura przyczyniła się do tego, że Valetta w całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz nazywana jest miastem – muzeum na świeżym powietrzu.

Kamień węgielny pod budowę miasta został położony dopiero w marcu 1566 r. Tak późna data założenia miasta wiąże się z kilkoma czynnikami. Jednym z głównych powodów jest oblężenie przez wojska tureckie. To właśnie z uwagi na ataki Turków zdecydowano się na stworzenie nowego miasta obronnego – fortu w tym regionie wyspy. Wcześniej utworzono tu między innymi Fort św. Elba i św. Michała. Miasto swoją nazwę zawdzięcza swojemu założycielowi, który wskazał właśnie to położenie jako najlepsze dla nowego miasta. Był nim Jean Parisot de la Vallette. Swoje niebywałe piękno stolica Malty zawdzięcza architektowi Francesco Laparelliemu, który będąc uczniem Michała Anioła, stworzył plany miasta. Ciekawostką jest to, że część ulic zastąpiono w mieście schodami – stało się tak w wyniku braku czasu na wyrównywanie terenu. Powodem tego był strach przed Turkami. Wcześniej płaskie i równe stopnie schodów miały ułatwiać poruszanie się konnicy, dzisiaj sprawiają, że Valletta ma swój wyjątkowy klimat. W 1571 r. Valletta została wybrana na nową siedzibę zakonu Rycerzy Maltańskich.

Dziś Valletta jest jedną z perełek europejskiej architektury barokowej. Jest to miejsce niesamowite, które każdego roku przyciąga turystów z całego świata chcących poznać to niesamowite miasto i to co oferuje osobom je odwiedzającym.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Valletcie

W okolicy Valletty

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Valletty

Valletta - galeria zdjęć

Valletta w pigułce

Kraj
Malta
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
5 465
Powierzchnia
0,55 km2
Nr. kierunkowy
356
Współrzędne
N:35.9
E:14.516667

Valletta - więcej informacji