Waszyngton

Waszyngton w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Dystrykt Kolumbii
Liczba ludności
863723
Powierzchnia
177 km2
Nr. kierunkowy
202
Współrzędne
N:38.895
E:-77.036667

Co warto zobaczyć w Waszyngtonie?

Używana często nazwa stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Waszyngton to nazwa potoczna. Oficjalnie jest to Dystrykt Kolumbii, stąd też często występujące litery D.C. przy nazwie tego miasta.

Miasto federalne zostało założone w 1790 roku nad rzeką Potomak. Pierwsze osady na terenie dzisiejszego dystryktu powstały już na przełomie XVII i XVIII w. z tym, że obecnie część z nich leży w odrębnych stanach tak jak na przykład Alexandria, która obecnie należy do stanu Wirginia. Na mocy konstytucji ustalono, że stolica kraju będzie stanowiła dystrykt o kształcie kwadratu, którego bok będzie miał około 10 mil długości. Ustalono też, że miasto ma leżeć nad rzeką Potomak, zaś jego dokładną lokalizację ma wskazać ówczesny prezydent – Jerzy Waszyngton. Całe terytorium o powierzchni około 260 km2 zyskało pierwotnie nazwę Terytorium Kolumbii, zaś miasto federalne nazwano w taki sposób, by uczcić prezydenta i jego dokonania. Już w 1800 roku odbyły się tutaj pierwsze obrady amerykańskiego kongresu. Utworzenie dystryktu miało spowodować uniezależnienie stolicy do prawa stanowego.

W Waszyngtonie miało miejsce wiele wydarzeń, jakie wpłynęły również na historię całego kraju, niejednokrotnie miały ona dramatyczny przebieg. Należy wspomnieć tutaj między innymi o atakach Brytyjczyków w czasie wojny amerykańsko-brytyjskiej, zamordowaniu prezydenta Lincolna oraz zamieszkach po śmierci Martina Luthera Kinga. Obecnie powierzchnia dystryktu wynosi około 177 km2 z uwagi na to, że jego tereny zostały pomniejszone, o wcześniej wspomnianą Alexandrię i kilka innych mniejszych miast.

Waszyngton (Obszar Metropolitalny Waszyngton) przy liczbie stałych mieszkańców szacowanej na 5,3 miliona jest jednym z największych skupisk ludności w całym kraju. W stolicy znajdują się najważniejsze dla funkcjonowania i obronności kraju instytucje. Jeśli zaś chodzi o walory turystyczne tego miasta to powinny się tu wybrać przede wszystkim osoby, które chcą bliżej poznać historię zarówno rdzennych mieszkańców tych terenów, jak i dzieje przybyszów ze Starego Lądu. Jest tu też wiele miejsc upamiętniających historię walki z niewolnictwem. Co ciekawe w Waszyngtonie nie ma wielkich drapaczy chmur, dzięki czemu miasto ma znacznie inny charakter niż większość amerykańskich metropolii. Oprócz muzeów i pomników, których jest tu naprawdę dużo, w obrębie dystryktu i w jego najbliższych okolicach znajduje się wiele parków, które chronią okoliczną przyrodę.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Waszyngtonie

W okolicy Waszyngtonu

Waszyngton - galeria zdjęć

Waszyngton w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
863723
Powierzchnia
177 km2
Nr. kierunkowy
202
Współrzędne
N:38.895
E:-77.036667

Waszyngton - więcej informacji