Zdrowie & Bezpieczeństwo w Belgii
Szczepienia
Wybierając się do Belgii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – niekonieczne
Wścieklizna – niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne
Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Choroby zakaźne
–
Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Belgia należy do jednych z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie. Czujnością warto wykazać się przede wszystkim w najbardziej popularnym mieście tego państwa – Brukseli, gdzie odnotowuje się sukcesywny wzrost przestępczości pospolitej.
Insekty
Jeśli wybieramy się na belgijską wieś standardowo należy wyposażyć się w odpowiednie repelenty przeciwko komarom i kleszczom.
Podróżowanie z dziećmi
Belgia należy do bezpiecznych krajów, nie ma przeciwwskazań do podróży z dziećmi.
Według najnowszych przepisów jeśli rodzice wybierają się z małym dzieckiem w podróż samolotem; odpowiednio wcześniej przed wylotem należy zadbać o dokumenty tożsamości dla dziecka. Obecnie jest to własny dokument podróży.
W razie choroby
Belgijska służba zdrowia świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie. Choć jest dostępna dla każdego; koszty są wysokie. Standardowa wizyta u lekarza( bez badań) to koszt rzędu 40- 250 EUR. Jeśli ze względu na okoliczności będziemy musieli skorzystać z pomocy belgijskiej służby zdrowia już na miejscu warto ubiegać się o zwrot kosztów leczenia w NFZ. Potrzebna będzie nam do tego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto pomyśleć nad wykupieniem polisy, ponieważ koszty transportu sanitarnego i powrotnego do kraju pacjent ponosi z własnej kieszeni.