Zdrowie & Bezpieczeństwo w Botswanie
Zalecane szczepienia
Botswana jest krajem stosunkowo bezpiecznym pod względem epidemiologicznym. W związku z tym przy wjeździe do niego nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Jedynie osoby przybywające z rejonów endemicznego występowania żółtej gorączki muszą okazać dowód szczepienia. Przy wyjazdach zalecane są jednak następujące szczepienia ochronne:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna
W północnych rejonach kraju występuje malaria. Przed wyjazdem należy przyjmować doustną szczepionkę przeciwko tej chorobie.
Lekarstwa do zabrania
Osoby, które stale przyjmują określone rodzaje leków powinny zaopatrzyć się w ich zapas przed wyjazdem do Botswany. Na miejscu specyfiki te mogą się okazać niedostępne.
W apteczce turysty wybierającego się do Botswany, a szczególnie jej północnej części, powinny się znaleźć przede wszystkim środki przeciwmalaryczne (Atovaquone/proquanil lub Docly cyclinum lub Mefloquine). Podobnie jak w innych krajach afrykańskich należy zabrać ze sobą środki przeciwbiegunkowe i stosowane przy zatruciach pokarmowych. Flora bakteryjna w Afryce jest bowiem odmienna od europejskiej i może powodować sensacje żołądkowe. Należy zabrać ze sobą także środki opatrunkowe i odkażające (zarówno do ran jak i wody) oraz leki przeciwbólowe. Ze względu na mocne słońce pamiętać należy o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych, a także środkach łagodzących oparzenia słoneczne. Przy wyjeździe w północne części kraju trzeba się zaopatrzyć w preparaty odstraszających komary i inne insekty.
Choroby zakaźne
W Botswanie zagrożenie epidemiologiczne nie jest wysokie. Jedynie na północy kraju, w rejonie delty Okavane występuje zwiększona możliwość zarażenia malarią. Jak w innych państwach afrykańskich także w Botswanie należy wystrzegać się picia nieprzegotowanej wody i jedzenia warzyw i owoców bezpośrednio ze straganów. Pozwoli to na ustrzeżenie się zarażenia durem brzusznym i czerwonką.
Botswana należy do państw o bardzo wysokim wskaźniku występowania AIDS/HIV. Należy o tym bezwzględnie pamiętać ponieważ większość nosicieli wirusa nie jest nawet świadoma swojego położenia.
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Botswana należy do krajów stosunkowo bezpiecznych jak na standardy afrykańskie. System polityczny jest tu stabilny. Nie ma zagrożenia niepokojami społecznymi, rozruchami czy przewrotami wojskowych. Nie zdarzają się także napady na turystów. Wysoki jest natomiast wskaźnik kradzieży i włamań. Należy pamiętać o dokładnym zamykaniu pokoi i bungalowów oraz noszeniu portfeli w zasięgu ręki i wzroku. Zaleca się także aby po zmroku nie zapuszczać się w odleglejsze dzielnice miast.
Osobna grupa zagrożeń związana jest z formami turystyki uprawianymi w Botswanie. Przez dużą część pobytu przebywa się w terenach odludnych, a obozowanie na łonie przyrody może nieść ze sobą zagrożenie atakiem dzikich zwierząt. W związku z tym należy bezwzględnie stosować się do zaleceń władz parkowych i regionalnych oraz obozować w wyznaczonych, bezpiecznych miejscach.
Insekty
Zwiększona aktywność insektów przenoszących zarodźce malarii występuje w wilgotniejszych rejonach Botswany czyli w jej północnych rejonach. Należy być tu szczególnie ostrożnym, nosić przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami, stosować środki odstraszające, a w pomieszczeniach siatki w oknach i moskitiery.
Podróżowanie z dziećmi
Choć Botswana należy do względnie bezpiecznych krajów afrykańskich to charakter uprawianej tu turystyki sprawia, że podróżowanie z dziećmi, szczególnie małymi nie jest polecane. Wyjazdy wymagają dobrej kondycji fizycznej oraz są dość męczące. Brakuje także specjalistycznej infrastruktury dla dzieci. Poza stolicą mogą także występować trudności z dostępem do produktów przeznaczonych dla dzieci. Należy także pamiętać, że dzieci mają zmniejszoną odporność zarówno na choroby jak i na wysokie temperatury.
W razie choroby
W Botswanie dostęp do opieki medycznej na europejskim poziomie możliwy jest jedynie w stolicy kraju Gaborone oraz najważniejszych ośrodkach turystycznych. W zdecydowanie lepszej kondycji znajdują się prywatne gabinety medyczne, które jednak oferują swoje usługi za dość wysokie ceny. Przy wizycie lekarskiej należy się liczyć z kosztami sięgającymi nawet 100 dolarów, natomiast doba pobytu w szpitalu kosztować może nawet 200 – 300 dolarów. Wszystkich płatności dokonywać należy z góry.