Czechy

Czechy w pigułce

Flaga Czech
Oficjalna nazwa Republika Czeska (czes. Česko, Česká republika)
Stolica
Praga
Waluta
1 korona czeska = 100 halerzy (CZK)
Język
czeski
Liczba ludności
10 507 566
Powierzchnia
78 866m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Czech Hotele w Czechach

Komunikacja & środki lokomocji w Czechach

Środki lokomocji na terenie

Auto
Jedna z najpopularniejszych opcji zwiedzania Czech przez polskich turystów. Do poruszania się po kraju wymagane jest polskie lub międzynarodowe prawo jazdy. W wyposażeniu samochodu wymagane są: bezpieczniki instalacji elektrycznej (po jednym z każdego rodzaju/wartości), komplet żarówek, klucz do kół i lewarek, trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz kamizelka odblaskowa. Przez cały rok trzeba mieć włączone światła mijania. Od 1 listopada do końca marca należy jeździć na oponach zimowych. Dozwolona prędkość na autostradach to 130 km/h, w terenie niezabudowanym 90 km/h, a w terenie zabudowanym 50 km/h. W Republice Czeskiej obowiązuje także przepis nakazujący ustępowania pierwszeństwa pieszym; tym, którzy weszli już na pasy, jak i tym będącym w ich sąsiedztwie. Należy pamiętać, że poruszając się po autostradach na przedniej szybie musimy mieć tzw. winietę, która jest potwierdzeniem uiszczenia opłaty za korzystanie z czeskich autostrad. Ich zakup jest prosty, można je nabyć na każdej stacji benzynowej.

Autobus
Chętnie wybierany środek transportu w Czechach. Ilość połączeń jest duża, ponadto autobusy są punktualne, a ceny za bilety przystępne na każdą kieszeń. Czas podróży tym środkiem komunikacji jest nieco krótszy niż pociągiem.

Autostop
Najczęściej wybierają go osoby młode. Jest bezpłatny.

Metro
Możemy poruszać się nim po Pradze. Jeśli zamierzamy korzystać z komunikacji miejskiej warto zakupić bilet uprawniający nas do przesiadek.

Pociąg
Jeden z najbardziej popularnych środków transportu wybieranych przez turystów w trakcie podróżowania po Republice Czeskiej. Gęsta sieć linii kolejowych, duża liczba połączeń, a do tego przystępne ceny i większy komfort niż podróż autobusem to powody, dla których turyści decydują się na ten środek lokomocji. Do tego warto zapoznać się z aktualnym systemem zniżek i promocji.

Samolot
Większość dostępnych lotów to loty międzynarodowe. Linie krajowe łączą Morawy z Czechami. České aerolinie (ČSA) to nazwa czeskich linii lotniczych.

Zgłoś błąd

Czechy w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Czeska (czes. Česko, Česká republika)
Stolica
Praga
Waluta
1 korona czeska = 100 halerzy (CZK)
Język
czeski
Liczba ludności
10507566
Powierzchnia
788662
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna

Czechy - więcej informacji