Haiti

Haiti w pigułce

Flaga Haiti
Oficjalna nazwa Republika Haiti (Haïti, République d’Haïti)
Stolica
Port-au-Prince
Waluta
gourde (HTG)
Język
haitański, francuski
Liczba ludności
8 925 000
Powierzchnia
27 750m2
Religia
katolicyzm – 61,4%
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Haiti Hotele w Haiti

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Haiti?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Haiti to państwo leżące na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim (dawniej wyspę nazywano Hispaniolą; do dziś dnia w wielu krajach nazwa ta funkcjonuje). W skład państwa wchodzą także liczne wyspy; w tym Gonave oraz Tortura. Sąsiaduje z Republiką Dominikany. Zaraz po Kubie i Dominikanie jest trzecim co do wielkości krajem na Karaibach.

Hispaniola – wyspa, na której leży Haiti swoją nazwę zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który dodarł do jej brzegów w 1492 roku. W XVI wieku ludność autochtoniczna zamieszkująca te ziemie, czyli południowoamerykańscy Karaibowie oraz rdzenni Arawakowie, została całkowicie wyniszczona.

Haiti to najstarsze niepodległe państwo w Ameryce Środkowej oraz pierwsza na świecie wolna republika murzyńska. Jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Dzieli się na 10 departamentów: Artibonite, Centre, Grand’Anse, Nippes, Nord, Nord-Est, Nord-Ouest, Ouest, Sud-Est i Sud; a te dzielą się na 41 okręgów i 133 gmin.

Stolicą Haiti jest Port-au-Prince. Największymi miastami w kraju są: Carrefour, Delmas, Pétionville, Croix des Bouquets, Jacmel, Cap-Haїtien, Léogâne, Les Cayes i Petit Goâve.

Haiti to mieszanka różnych grup etnicznych zamieszkujących wyspę. Tutejsza kultura to mieszanka Afryki, Indii Zachodnich oraz Francji. Miejsce to przypadnie najbardziej do gustu wielbicielom Afryki, ponieważ podróżując po kraju można tu poczuć skrawek kultury afrykańskiej przeniesionej w realia karaibskie.

Haitańczycy to naród utalentowany artystycznie. Na całym świecie znani są z tzw. malarstwa naiwnego. Haiti to również fascynująca muzyka łączącą wpływy francuskie, hiszpańskie oraz amerykańskie.

Haiti to wreszcie voodoo. Religia ma swoje korzenie w zwyczajach z Zachodniej i Centralnej Afryki oraz religii Taino. Za odpowiednią opłatę można uczestniczyć w odprawianym przez szamana voodoo rytuale lub spotkać się z nim twarzą w twarz.

Kto się tu odnajdzie? Republika Haiti spodoba się podróżnikom z plecakiem, poszukiwaczom przygód, fotografom oraz miłośnikom kultury afrykańskiej. Warto tu przyjechać w okresie karnawału, który rozpoczyna się w lutym, kiedy na ulicach można zobaczyć śpiewających i tańczących ludzi.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Haiti - galeria zdjęć

Haiti w pigułce

Haiti
Oficjalna nazwa Republika Haiti (Haïti, République d’Haïti)
Stolica
Port-au-Prince
Waluta
gourde (HTG)
Język
haitański, francuski
Liczba ludności
8925000
Powierzchnia
277502
Religia
katolicyzm – 61,4%
Ustrój
republika

Haiti - więcej informacji