Indie

Indie w pigułce

Flaga Indii
Oficjalna nazwa Republika Indii (भारत गणराज्य Bhārat Gaṇarājya trb. Bharat Ganaradźja)
Stolica
Nowe Delhi
Waluta
1 rupia indyjska = 100 pajs (paisa) (INR)
Język
urzędowy: hindi oraz angielski; dodatkowo 21 języków uznanych za oficjalne w poszczególnych stanach, używany: Indii
Liczba ludności
1 205 073 612
Powierzchnia
3 287 590m2
Religia
hinduizm, buddyzm, dźinizm, sikhizm, chrześcijaństwo, islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Indii Hotele w Indiach

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Indiach

Zalecane szczepienia
Nie ma obowiązku poddawania się szczepieniom obowiązkowym. Są jednak szczepienia zalecane, o których warto pamiętać. Zaleca się szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, na błonicę oraz tężec, a także na dur brzuszny.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Jeśli jesteśmy osobami przyjmującymi regularnie jakikolwiek lek, wówczas należy zabrać ze sobą zapas owych leków. Warto także posiadać ze sobą informację od naszego lekarza, iż lek przyjmujemy legalnie. Ponadto w podróżnej torbie powinniśmy mieć ze sobą leki przeciwbiegunkowe, zwalczające pasożyty, plastry, wodę utlenioną, maść łagodzącą objawy ukąszeń owadów. Można również zabrać ze sobą zapas papieru toaletowego.

Choroby zakaźne
Na terenie Indii można zetknąć się z malarią, która występuje na na przeważającym obszarze państwa (szczególne zagrożenie pojawia się w porze wilgotnej). Działanie profilaktyczne polega w głównej mierze na przyjmowaniu określonych leków, które zabijają albo całkowicie unieszkodliwiają bakterie malarii już na początkowym etapie ich rozwoju. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem na temat wyboru konkretnego leku. Ogólnodostępne są dwa preparaty: Arechin, Malarone (dostępny w Polsce) oraz Lariam (lek szwajcarski, który jest sprowadzany tylko i wyłącznie na zamówienie). Lek należy zacząć przyjmować już na około dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Niebezpieczeństwa i zagrożenia
Największym zagrożeniem dla turystów na terenie Indii są przede wszystkim niebezpieczeństwa związane z nieprzestrzeganiem zasad higieny. Należy powstrzymywać się od sięgania po wodę nieprzegotowaną, zwłaszcza jeśli nie znamy jej źródła pochodzenia. Szczególną ostrożność należy zachować w czasie pory monsunowej, gdyż picie skażonej wody może mieć wiele groźnych dla naszego zdrowia konsekwencji. Najlepiej jest kupować wodę mineralną butelkowaną. Należy też uważać na mleko, gdyż często jest ono niepasteryzowane. Przegotowane można już pić bez obaw.
Kobiety powinny powstrzymywać się od noszenia bluzek z dużymi dekoltami oraz spódniczek mini. Jest to związane z szacunkiem dla występujących tu obyczajów. Można w tym celu zaopatrzyć się w specjalną tunikę, którą można nosić bez obaw.

W razie choroby
Każdego turystę w Indiach mogą dopaść problemy gastrologiczne (takie zdarzają się tu najczęściej). W razie nieskuteczności kuracji tabletkami, można zasięgnąć pomocy w indyjskiej służbie zdrowia. Większość usług medycznych jest tutaj całkowicie darmowa, także dla przybywających spoza Azji. Prywatne szpitale pobierają opłaty za leczenie. Zanim udamy się do szpitala, możemy szukać jeszcze pomocy w aptekach, zwłaszcza, że ich pracownicy często mają odpowiednią wiedzę i są w stanie pomóc w niektórych przypadłościach, chociażby w tych żołądkowych.

Podróżowanie z dzieckiem
Planując podróż do Indii wraz z dzieckiem, warto wiedzieć, że w Indiach dość trudno jest dostać pieluszki jednorazowe. Kłopoty możemy mieć także z kupnem modyfikowanego mleka, dlatego jeśli tylko planujemy pobyt z małym dzieckiem, należy zrobić duże zapasy tych produktów.

Zgłoś błąd

Indie w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Indii (भारत गणराज्य Bhārat Gaṇarājya trb. Bharat Ganaradźja)
Stolica
Nowe Delhi
Waluta
1 rupia indyjska = 100 pajs (paisa) (INR)
Język
urzędowy: hindi oraz angielski; dodatkowo 21 języków uznanych za oficjalne w poszczególnych stanach, używany: Indii
Liczba ludności
1205073612
Powierzchnia
32875902
Religia
hinduizm, buddyzm, dźinizm, sikhizm, chrześcijaństwo, islam
Ustrój
republika

Indie - więcej informacji