Indonezja

Indonezja w pigułce

Flaga Indonezji
Oficjalna nazwa Republika Indonezji (Republik Indonesia)
Stolica
Dżakarta
Waluta
rupia indonezyjska (IDR)
Język
indonezyjski
Liczba ludności
248 216 193
Powierzchnia
1 919 440m2
Religia
Islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Indonezji Hotele w Indonezji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Indonezji

Zalecane szczepienia
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane)
BTP – błonica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
W – wścieklizna (szczepienie zalecane, w zależności od charakteru pobytu)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie zalecane, w zależności od charakteru pobytu)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Przed wyjazdem w rejon, gdzie zarazić można się malarią zaleca się wcześniejszą wizytę u lekarza w celu uzyskania porady w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Z uwagi na dominującą w Indonezji religię, jaką jest islam (z wyjątkiem Bali, Sulawesi Północne, Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie) odradzą noszenie bardzo skąpych ubrań w rejonie dużych skupisk miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Przed wejściem do meczetów, należy pamiętać tym, by zdjąć obuwie, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Będąc na Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych powinno się pamiętać o nałożeniu sarongu (tkaniny, owija się biodra) – udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

Choroby zakaźne
Do głównych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych w Indonezji należą:
– żółtaczka typu A i B,
– dur brzuszny,
– biegunka,
– pasożyty układu trawiennego,
– gruźlica,
– gorączka krwiotoczna – dengue.
Istnieje duże zagrożenie zachorowania na malarię. Podróżując poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają szczepienia lub branie lekarstw przeciw występującym w tym rejonie chorobom zakaźnym.

Według indonezyjskich standardów woda z wodociągów jest zdatna do picia, jednak zaleca się ostrożność i picie wody mineralnej, którą można zakupić w każdym hotelu bądź restauracji.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Zagrożenie przestępczością pospolitą w Dżakarcie, największym mieście w kraju, nie jest zbyt duże. Gorzej wygląda sytuacja na prowincjach, gdzie mogą zdarzyć się kradzieże i rozboje. Szczególną ostrożność należy zachować przy poruszaniu się autobusami i autokarami.

Podróżując do Papui Zachodniej trzeba wziąć pod uwagę, że nadal obowiązuje specjalne zezwolenie (surat jalan). Uzyskać można je w kwaterze głównej policji znajdującej się w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach. Uzyskanie zezwolenia trwać może nawet kilka dni. Po przybyciu do prowincji należy zgłosić się na najbliższym posterunku policji – z obowiązku tego zwolnieni są dziennikarze, którzy wcześniej uzyskali zezwolenie od MSZ Indonezji.

Indonezja położona jest w obszarze sejsmicznym, szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi. Występują one na całym obszarze kraju, rzadkie zdarzają się jedynie na Borneo i płd-zach. Celebesie. Zachodnie wybrzeża Sumatry i południowe Jawy w ostatnich latach dotknięte zostały tsunami, które pochłonęły wiele ofiar. W porze deszczowej, która przypada na okres listopad – kwiecień zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia przyjezdnych mogą być ukąszenia jadowitych węży i wściekłych zwierząt. Należy uważać na bardzo silne prądy morskie oraz obecność rekinów. W okolicach wolno płynących przez dżunglę rzek, a także przy morskich wybrzeżach spotykane są krokodyle, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Insekty
Komary mogące przenosić malarię.

Podróżowanie z dzieckiem
Podróżując z dzieckiem należy zastanowić się, na którą z indonezyjskich wysp się udać, ponieważ ich klimat może się od siebie znacznie różnić. Problemem w podróżowaniu po Indonezji mogą być dosyć duże odległości męczące dla małych dzieci.
Należy zadbać o wszystkie szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym występującym na wyspie, ściśle przestrzegać podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa.

Opieka medyczna
Zarówno opieka państwowa, jak i prywatna jest odpłatna. Poziom usług medycznych świadczonych w szpitalach państwowych jest średni, a koszt wizyty lekarskiej waha się od 15 do 30 USD – w razie nagłego wypadku koszt ten może jednak wzrosnąć, nawet do 200 USD. Jedna doba szpitalna to koszt od 15 USD w szpitalu państwowym do 250 USD w prywatnej klinice; w koszty te nie są wliczone opłaty za usługi lekarzy, badania laboratoryjne i lekarstwa.

Turyści przebywający na terenie Indonezji powinni się we własnym zakresie ubezpieczyć, z uwagi na wysokie koszty usług medycznych w miejscowych szpitalach i klinikach. Niektóre polskie agencje ubezpieczeniowe oferują polisę, która upoważnia jedynie do pokrycia rachunków za usługi medyczne po powrocie do kraju. Indonezyjskie placówki ich nie honorują.

Zgłoś błąd

Indonezja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Indonezji (Republik Indonesia)
Stolica
Dżakarta
Waluta
rupia indonezyjska (IDR)
Język
indonezyjski
Liczba ludności
248216193
Powierzchnia
19194402
Religia
Islam
Ustrój
republika

Indonezja - więcej informacji