Kazachstan

Kazachstan w pigułce

Flaga Kazachstanu
Oficjalna nazwa Republika Kazachstanu (Қазақстан, Қазақстан Республикасы)
Stolica
Astana
Waluta
tenge (KZT)
Język
kazachski, rosyjski
Liczba ludności
16 878 000
Powierzchnia
2 717 300m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
demokracja
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kazachstanu Hotele w Kazachstanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kazachstanie

Zalecane szczepienia
Przed przyjazdem do Kazachstanu zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciwko błonicy, tężcowi, poliomielitis, odrze, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Co więcej, każdy odwiedzający Republikę Kazachstanu, powinien mieć przeprowadzony test w kierunku HIV. Najlepiej, aby wykonany był on w języku rosyjskim.

Lekarstwa do zabrania
Wybierając się w tak daleką podróż, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w leki, które przyjmujemy na co dzień. Chodzi tutaj przede wszystkim o środki przeciwko cukrzycy, padaczce, czy też medykamenty stosowane do zwalczenia nadciśnienia i tym podobne.

Choroby zakaźne
Wybierając się do Kazachstanu, liczyć musimy się z wysokim ryzykiem wystąpienia biegunki podróżnych, czy też pojedynczymi przypadkami zachorowania na cholerę, amebozę, giardiozę, biegunki bakteryjne, tasiemczyce, czy też WZW A, E.

Oprócz tego, na początku XXI wieku Kazachstan borykał się z epidemią HIV/AIDS, gdzie zarażonych zostało blisko kilka tysięcy osób. Między innymi dlatego, przed wjazdem do kraju konieczne jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego względem HIV.

Do pozostałych chorób często występujących należy doliczyć leiszmaniozę, dury, choroby przenoszone drogą płciową oraz występowanie dużego odsetka nosicieli wirusa HBV (10-20%)

Zagrożenia i Niebezpieczeństwa
Chociaż w naszej świadomości Kazachstan może być krajem niebezpiecznym, to tak naprawdę zagrożenie przestępczością jest tutaj mniejsze niż w Polsce. Przypadki agresji wobec cudzoziemców, czy też napadów są naprawdę bardzo rzadkie.

Z drugiej jednak strony, prawdziwą plagą są wymuszenia oraz szeroko zakrojona korupcja. Należy liczyć się z tym, że urzędnicy państwowi będą chcieli wyciągnąć od przyjezdnych gości pieniądze lub wyłudzić łapówkę.

W niektórych częściach kraju, także w stolicy, istnieje realne ryzyko silnych trzęsień ziemi. W wielu punktach na terenie miast zauważyć można tabliczki informujące gdzie znajdują się strefy bezpieczne w trakcie ruchu płyt tektonicznych.

Insekty
Nie występują żadne nietypowe lub wyjątkowo groźne insekty lub takie, których nie znalibyśmy z terytorium własnego kraju

Podróżowanie z dziećmi
Brak większych przeciwwskazań do odbywania podróży z dziećmi. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie spuszczać dzieci z pola widzenia. Bardzo szybko mogą stać się bowiem celem kieszonkowców i drobnych rabusiów.

W razie choroby
Jako, że koszty leczenia są dosyć wysokie, zaleca się wykupienie stosownych ubezpieczeń na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń losowych. Na całe szczęście, sporo polskich firm ubezpieczeniowych posiada partnerów w Kazachstanie i większość ubezpieczeń z naszego kraju powinna być honorowana.

Publiczna służba zdrowia oferuje bardzo różną jakość usług, która czasami wydaje się mocno wątpliwa. Korzystając z pomocy prywatnych lekarzy zapłacimy więcej, jednak liczyć możemy na obsługę na porządnym, europejskim poziomie.

Zgłoś błąd

Kazachstan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Kazachstanu (Қазақстан, Қазақстан Республикасы)
Stolica
Astana
Waluta
tenge (KZT)
Język
kazachski, rosyjski
Liczba ludności
16878000
Powierzchnia
27173002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
demokracja

Kazachstan - więcej informacji