Komory

Komory w pigułce

Flaga Komorów
Oficjalna nazwa Związek Komorów (جزر القمر, Juzur al-Qumur)
Stolica
Moroni
Waluta
frank komoryjski (KMF)
Język
arabski, francuski, komoryjski
Liczba ludności
671 247
Powierzchnia
2 170m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Komorów Hotele w Komorach

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Komorach

Szczepienia:
Osoby planujące wyjazd na Komory powinny pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciw cholerze i żółtej febrze.

Lekarstwa do zabrania:
Wyjeżdżając na Komory należy zabrać ze sobą odpowiedni zapas leków. Wśród nich powinny znaleźć się leki, które przyjmujemy ze względów zdrowotnych, repelenty oraz środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, opatrunkowe oraz dezynfekujące. Ponadto panie powinny pamiętać o środkach do higieny intymnej.

Osoby, które noszą soczewki powinny pamiętać o zabraniu kropli nawilżających.

Warto także zabrać kremy z filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne, a także okrycie chroniące naszą głowę przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

W większych miastach są apteki, ale lepiej nie liczyć na nie ze względu na fakt, że są słabo zaopatrzone.

Choroby zakaźne:
Cholera, żółta febra.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenie i niebezpieczeństwa:
Zaleca się nie nosić przy sobie paszportu. Najlepiej zdeponować go w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie mieć jedynie jego ksero /fotokopię.

Należy pamiętać o tym, że dominującą religią na Komorach jest islam. Należy przestrzegać norm wyznawanych przez muzułmanów. Należy zadbać o skromny ubiór, najlepiej podróżować w grupie i chcąc czasem uniknąć zbędnych problemów mówić, że ma się męża lub żonę (jeśli jesteśmy stanu wolnego). Warto także przed przyjazdem zapoznać się z podstawowymi informacjami o islamie, aby swoimi gestami nie urazić miejscowych. Kobiety nie powinny wchodzić do meczetów, chyba że wyraźnie jest powiedziane, że mogą to zrobić. Jeśli pobyt podróży przypadnie na okres ramadanu jako cudzoziemcy nie powinniśmy spożywać posiłków i pić napojów w miejscach publicznych.

Pijemy wodę tylko przegotowaną. Najlepiej pić wodę butelkowaną w czasie pobytu w tym kraju. Zęby myjemy też wyłącznie w wodzie przegotowanej. Osoby, które zamierzają wybrać się na wyspę Anjouan powinny pamiętać o tym, że w tym miejscu woda nawet po przegotowaniu nie jest zdania do picia.

Nie zaleca się podróży nocą.

W razie choroby:
Należy pamiętać o tym, że zagraniczne polisy zdrowotne nie są honorowane na terytorium Komorów. Warto jednak zakupić ubezpieczenie, by w przypadku korzystania z transportu medycznego czy ewentualnych kosztów leczenia mieć podstawę dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

Szpitale na Komorach oferują usługi na bardzo niskim standardzie. Niektóre placówki medyczne wymagają opłacenia z góry kosztów leczenia. W przypadku ewentualnej poważnej choroby zaleca się wyjazd do Republiki Południowej Afryki lub do Kenii.

Zgłoś błąd

Komory w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Związek Komorów (جزر القمر, Juzur al-Qumur)
Stolica
Moroni
Waluta
frank komoryjski (KMF)
Język
arabski, francuski, komoryjski
Liczba ludności
671247
Powierzchnia
21702
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Komory - więcej informacji