Luksemburg

Luksemburg w pigułce

Flaga Luksemburgu
Oficjalna nazwa Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg)
Stolica
Luksemburg
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
luksemburski, niemiecki, francuski
Liczba ludności
474 413
Powierzchnia
2 586m2
Religia
chrześcijaństwo
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Luksemburgu Hotele w Luksemburgu

Komunikacja & środki lokomocji w Luksemburgu

Podróżując po Wielkim Księstwie Luksemburga nie napotkamy żadnych ograniczeń.
Warto pomyśleć nad zakupem Luxembourg Card, która uprawnia nas do odwiedzenia 56 miejsc atrakcji turystycznych oraz do podróżowania po terenie kraju, po atrakcyjnej cenie.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Samochód można wynająć na lotnisku oraz na terenie całego kraju. Akceptowane jest polskie prawo jazdy. Jeśli przylecieliśmy samolotem mamy do wyboru następujące agencje: AVIS, Budget, Europcr i Hertz. Oprócz wymienionych w Luksemburgu istnieje wiele innych.
Kierowcy muszą przestrzegać limitów prędkości: na autostradach 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) 110 km/h, na innego typu drogach na obszarze nie zabudowanym 70-90 km/h. Na obszarach zabu¬dowanych dopuszczalna prędkość to 50 km/h. Osoby, które decydują się na złamanie przepisów i przekroczenie dozwolonej prędkości powinny liczyć się z karami finansowymi od 50 do 300 EUR.
Na terenie miast obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdów nadjeżdżających z prawej strony.

Autobus
Korzystanie z komunikacji autobusowej, podobnie jak kolejowej, jest tu bardzo proste, ponieważ na oba środki lokomocji kupuje się ten sam bilet. Zakup jednorazowego biletu uprawnia nas do korzystania z komunikacji przez 2 godziny (możemy przesiadać się wielokrotnie). Inną opcją jest zakup biletu całodobowego.
Autobusy o niskich numerach, do 24, kursują na terenie miasta Luksemburg. Natomiast te o numerach powyżej 100 są dalekobieżne.

Pociąg
Korzystanie z komunikacji autobusowej, podobnie jak kolejowej, jest tu bardzo proste, ponieważ na oba środki lokomocji kupuje się ten sam bilet. Zakup jednorazowego biletu uprawnia nas do korzystania z komunikacji przez 2 godziny (możemy przesiadać się wielokrotnie). Inną opcją jest zakup biletu całodobowego. Bilet kasujemy w kasowniku na peronie, jeszcze przed wejściem do pociągu.

Rower
Pomysłem na zwiedzanie jest wynajem roweru. W Wielkim Księstwie Luksemburga znajduje się 23 ścieżki o łącznej długości 575 km. Wypożyczalnie na terenie miasta Luksemburg mają do dyspozycji rowery miejskie, górskie oraz dla dzieci. W stolicy kraju otworzono 32 stacje, w których do wynajęcia jest 250 rowerów. Jeśli zdecydujemy się na rower trzeba wykupić tzw. abonament. Tygodniowy wynosi 1EUR i uprawnia nas do pojedynczej jazdy nie dłuższej niż 30 min. Każda osoba, która chce dłużej spędzić czas na rowerze musi liczyć się z kosztem 1 EUR za każdą kolejną godzinę.

Taksówki
Ze względu na bardzo dobrze działającą komunikację miejską i możliwość wypożyczania rowerów odradza się korzystanie z taksówek. Ponadto należy pamiętać, że w Luksemburgu taksówkarze naliczają opłaty za: drogę, czekanie, trzaśnięcie drzwiami. Kursy nocne mogą być nawet o 35% droższe od ceny obowiązującej w ciągu dnia.

Zgłoś błąd

Luksemburg w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg)
Stolica
Luksemburg
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
luksemburski, niemiecki, francuski
Liczba ludności
474413
Powierzchnia
25862
Religia
chrześcijaństwo
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Luksemburg - więcej informacji