Nauru

Nauru w pigułce

Flaga Nauru
Oficjalna nazwa Republika Nauru (ang. Nauru, naurański Naoero)
Stolica
Yaren
Waluta
dolar australijski[3] (AUD, $)
Język
angielski, naurański
Liczba ludności
9 378
Powierzchnia
21m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Nauru Hotele w Nauru

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Nauru

Zalecane szczepienia
Wyjazd na Nauru nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi szczepieniami, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto wykonać szczepienia z listy zalecanych. Choroby, przeciwko którym należy zaszczepić się przed wyjazdem to: polio, tężec, błonica, gruźlica, dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu a i typu b (WZW A i WZW B).

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Nauru to wyspiarski kraj, w którym nie dostaniemy wielu rzeczy, dlatego wybierając się tu musimy odpowiednio się spakować. Najważniejsze jest to, aby zabrać ze sobą lekarstwa, które stale przyjmujemy (koniecznie trzeba pamiętać o zaświadczeniu od lekarza, że leki są nam potrzebne) oraz dobrze wyposażoną apteczkę, w której powinny znaleźć się między innymi środki opatrunkowe, środki odkażające rany i wodę, lekarstwa na chorobę lokomocyjną, prebiotyki oraz środki przeciwbólowe.

Z uwagi na to, że w kraju tym panują wysokie temperatury najlepiej wziąć ze sobą przewiewne i lekkie ubrania z bawełny lub lnu. Nie można zapomnieć o ochronie oczu – okulary przeciwsłoneczne oraz o kremach z filtrami, które pozwolą uniknąć nam nieprzyjemnych poparzeń słonecznych. Warto zabrać też ze sobą specjalne buty do wody, które uchronią stopy przed skaleczeniami.

Choroby zakaźne
Najczęściej występujące na Nauru choroby zakaźne to denka, żółtaczka typu A oraz tyfus.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Nauru uważane jest za bezpieczny dla turystów kraj. Trzeba jednak pamiętać, że wyspa znajduje się w regionie aktywnym sejsmicznie. Zdarzają się tu trzęsienia ziemi i tsunami. Jest to też region monsunowy i w miesiącach zimowych zdarzają się tu silne cyklony. Będąc na Nauru należy uważać również na sfory bezpańskich psów. Spacerując wzdłuż plaż i w czasie kąpieli trzeba uważać na ostre krawędzie koralowców oraz na morskie zwierzęta, które czasami są jadowite. Podczas kąpieli trzeba uważać również na niebezpieczne wiry wodne.

Insekty
Jak w większości krajów tego regionu najbardziej uciążliwe są komary, które jednak nie roznoszą tutaj malarii.

Opieka medyczna
Opieka medyczna w tym kraju jest naprawdę na niskim poziome. Jednakże za wykonanie zabiegu czy wizytę u lekarza trzeba natychmiast zapłacić. Na wyspie brakuje lekarzy specjalistów, dlatego też poważniejsze przypadki kierowane są na leczenie do Australii. Na wyspie znajdują się dwa szpitale, z czego jeden jest wyłącznie dla pracowników zatrudnianych przez Nauruańską Korporację Fosforytową.

Wybierając się na wypoczynek do Naur, warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę, czy obejmuje ono również ewentualny transport medyczny do Australii. Jest to o tyle istotne, gdyż sam kosz takiego transportu to około 40 000 AUD.

Podróżowanie z dzieckiem
Kiedy planujemy podróż na Nauru z dzieckiem musimy pamiętać o tym, że w kraju tym panują naprawdę wysokie temperatury. Najlepiej wybrać się tutaj już z nieco starszym dzieckiem (najmniejsze dzieci będą się męczyły w takich warunkach z uwagi na zupełnie odmienny klimat niż nasz). Pamiętać trzeba również o odpowiednim stroju dla dziecka oraz zabezpieczeniu go przed ryzykiem poparzenia słonecznego – należy stosować kremy z bardzo wysokimi filtrami lub blokery słoneczne.

Zgłoś błąd

Nauru w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Nauru (ang. Nauru, naurański Naoero)
Stolica
Yaren
Waluta
dolar australijski[3] (AUD, $)
Język
angielski, naurański
Liczba ludności
9378
Powierzchnia
21,32
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika

Nauru - więcej informacji