Nepal

Nepal w pigułce

Flaga Nepalu
Oficjalna nazwa Federalna Demokratyczna Republika Nepalu (संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl)
Stolica
Katmandu
Waluta
1 rupia nepalska = 100 pajsa (NPR)
Język
urzędowy: nepalski, język używany: bihari, newari, maithili oraz dialekty tybetańskie
Liczba ludności
30 485 798
Powierzchnia
140 800m2
Religia
dominująca: hinduizm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Nepalu Hotele w Nepalu

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Nepalu

Szczepienia
Nie ma obowiązku wykonywania szczepień przed przyjazdem do Nepalu. Osoby z mniejszą odpornością, chcące czuć się o wiele bezpieczniej, powinny jednak zaszczepić się przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby A
– wirusowe zapalenie wątroby B
– błonica, tężec, polio
– dur brzuszny
– wścieklizna
– menigkokowe zapalenie opon

Lekarstwa do zabrania
Wszystkie lekarstwa, które mogą przydać się zarówno w górach, jak i w miastach. Apteczka powinna być wyposażona przede wszystkim w środki przeciwbólowe, dezynfekujące i przeciwbiegunkowe. Osoby zainteresowane trekkingiem powinny wziąć tabletki sprzyjające procesowi aklimatyzacji – można je dostać zarówno w Polsce, jak i w Nepalu. Dodatkowo zawsze należy brać ze sobą lekarstwa stosowane według indywidualnego zalecenia lekarza. Apteki w Nepalu znaleźć można bez problemu, w związku z czym można w nich kupić te środki, których nie wzięło się ze sobą.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Mieszkańcy Nepalu, kraju coraz bardziej nastawionego na dochody z turystyki, nie wahają się wykorzystywać turystów finansowo. Większość z nich, jeżeli tylko posiada taką możliwość, po usłyszeniu obcego języka znacząco podnosi ceny. Dotyczy to nie tylko zakupów na bazarze czy przydrożnym straganie, lecz również podczas rezerwowania miejsca noclegowego czy kupowaniu biletu autobusowego.

Zagrożenie mogą stwarzać dzikie zwierzęta. Nie poleca się samotnego spacerowania po miejscach opuszczonych oraz oddalonych, szczególnie w dżungli – można w niej bowiem spotkać nawet bardzo agresywne tygrysy, obrona przed którymi może być trudna.

Osoby posiadające słabe żołądki szczególnie początkowo mogą skarżyć się na problemy układu pokarmowego. Zawsze zaleca się posiadanie przy sobie tabletek przeciwbólowych, które złagodzą dolegliwości. Woda z kranu nadaje się do picia, jednak również może przysporzyć wiele problemów żołądkowych. Jeżeli tylko ma się pod ręką wodę butelkową lub przegotowaną, warto wypić właśnie ją.

Zagrożenie występuje także na drodze. Dość niebezpieczne jest podróżowanie własnym samochodem. Szczególną ostrożność zaleca się zachować kierowcom nie posiadającym zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu w innych krajach. W Nepalu nie przestrzegane są praktycznie żadne przepisy ruchu drogowego, kierowcy jeżdżą jak chcą, jednak wypadków jest całkiem niewiele.

Insekty
Ze względu na dość bujną przyrodę Nepalu insekty mogą stanowić poważny problem. Zaleca się zabranie ze sobą preparatów przeciwko komarom.

Podróżowanie z dziećmi
Jeżeli tylko rodzice lub opiekunowie zachowają wszelkie środki bezpieczeństwa, podróżowanie z dziećmi może być całkiem komfortowe. Najmłodszym nie należy jednak podawać jedzenia czy wody pochodzącej z niesprawdzonego źródła.

W razie choroby
Sieć apteczna w Nepalu jest dość dobrze rozwinięta, w związku z czym w przypadku pojawienia się objawów jakiejkolwiek choroby nie ma problemów z dostaniem stosownych leków. Opieka medyczna nie jest na najwyższym poziomie, jednak w przypadku konieczności skorzystanie z niej nie wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Doba w szpitalu państwowym kosztuje około 15 dolarów amerykańskich, a za dobę pobytu w prywatnej klinice zapłaci się około 35 dolarów.

Zgłoś błąd

Nepal w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Federalna Demokratyczna Republika Nepalu (संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl)
Stolica
Katmandu
Waluta
1 rupia nepalska = 100 pajsa (NPR)
Język
urzędowy: nepalski, język używany: bihari, newari, maithili oraz dialekty tybetańskie
Liczba ludności
30485798
Powierzchnia
1408002
Religia
dominująca: hinduizm
Ustrój
republika federalna

Nepal - więcej informacji