Pakistan

Pakistan w pigułce

Flaga Pakistanu
Oficjalna nazwa Islamska Republika Pakistanu (اسلامی جمہوریۂ پاکستان, Islāmī Jamhūriyat Pākistān, Islamic Republic of Pakistan)
Stolica
Islamabad
Waluta
rupia pakistańska (PKR)
Język
angielski, urdu
Liczba ludności
182 285 000
Powierzchnia
803 940m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika federalna / republika islamska
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Pakistanu Hotele w Pakistanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Pakistanie

Szczepienia
Przed przyjazdem do Pakistanu obywatele krajów europejskich nie posiadają obowiązku poddania się szczepieniom. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się jednak zaszczepienie się przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– błonica, tężec, polio
– dur brzuszny
– wścieklizna
– meningokokowe zapalenie opon

Lekarstwa do zabrania
Warto zabrać ze sobą wszystkie lekarstwa, które mogą przydać się w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju zatruć pokarmowych. Ze względu na brak przestrzegania standardowych środków higieny podczas produkcji i sprzedawania, każdej osobie planującej podróż po Pakistanie zaleca się zabranie tabletek uzdatniających wodę oraz środków przeciwbólowych i przeciwbiegunkowych. Przydać mogą się także lekarstwa przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Każda osoba, która przyjmuje lekarstwa zgodnie z zaleceniami swojego lekarza, powinna wziąć je ze sobą, ponieważ ich dostanie w pakistańskich aptekach może stanowić bardzo duży problem.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Szczególną uwagę należy zwracać na jedzenie i wodę, która jest sprzedawana nie tylko na straganach, lecz również w sklepach. Warzywa i owoce przed spożyciem powinny być dokładnie wymoczone, a woda przygotowana do picia poprzez użycie tabletek uzdatniających ją. W innym przypadku można spotkać się z dość poważnymi zatruciami pokarmowymi, które zdecydowanie utrudnią podróż nawet najbardziej wytrwałej osobie.

Pakistan jest krajem bezpiecznym w porównaniu z innymi krajami, nie tylko sąsiadującymi z nim, lecz nawet europejskimi. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności po zmroku, szczególnie podczas spacerowania w obrębie dwóch najbardziej niebezpiecznych miasta, jakimi są Quec i Peshawar, licznie zamieszkiwane przez afgańskich uchodźców, często będącymi sprawcami napadów i rabunków.

Uważać należy również na drogach. W Pakistanie nie istnieją praktycznie żadne zasady bezpieczeństwa, w związku z czym wielu kierowców jeździ tak, jak im się tylko podoba. Nieprzestrzegane są ograniczenia prędkości, postój na czerwonym świetle czy wyprzedzanie tylko w bezpiecznych miejscach. Pakistańskie drogi są swojego rodzaju potwierdzeniem temperamentu Pakistańczyków.

Podróżowanie z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi po Pakistanie nie jest zalecane, a osoby, które zdecydują się na nie muszą przestrzegać przynajmniej podstawowych środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim dzieciom nie należy podawać wody z kranu i wody nieprzygotowanej i nieczyszczonej pochodzącej z niesprawdzonego źródła. Jedzenie powinno być dokładnie umyte i przygotowane w taki sposób, aby było pozbawione groźnych bakterii i zarazków.

W razie choroby
Opieka medyczna w Pakistanie nie należy do tych na najwyższym poziomie, jednak w porównaniu z innymi krajami jest ona dosyć tania. Za wizytę u lekarza ogólnego płaci się od 10 do 20 dolarów amerykańskich, natomiast za dobę w szpitalu publicznym – około 50 dolarów. Poleca się korzystanie z opieki lekarskiej wyłącznie w większych miastach, w tym przede wszystkim w Islamabadzie, stolicy Pakistanu.

Zgłoś błąd

Pakistan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Islamska Republika Pakistanu (اسلامی جمہوریۂ پاکستان, Islāmī Jamhūriyat Pākistān, Islamic Republic of Pakistan)
Stolica
Islamabad
Waluta
rupia pakistańska (PKR)
Język
angielski, urdu
Liczba ludności
182285000
Powierzchnia
8039402
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika federalna / republika islamska

Pakistan - więcej informacji