Portoryko

Portoryko w pigułce

Flaga Portoryko
Oficjalna nazwa Wolne Stowarzyszone Państwo Portoryko Wspólnota Portoryka (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port")
Stolica
San Juan
Waluta
dolar amerykański (USD)
Język
hiszpański, angielski
Liczba ludności
3 944 259
Powierzchnia
9 104m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
demokratyczny
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Portoryko Hotele w Portoryko

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Portoryko

Szczepienia
Wirusowe zapalenie wątroby A – zalecane
Wirusowe zapalenie wątroby B – zalecane
Żółta gorączka – niekoniecznie
Błonica, tężec, polio – zalecane
Dur brzuszny – zalecane
Wścieklizna – zalecane
Japońskie zapalenie mózgu – niekoniecznie
Menigkokowe zapalenie opon – niekoniecznie

Lekarstwa do zabrania
Wszystkie leki, które zabieramy w podróż w związku ze stanem chorobowym powinny być opakowane w oryginalne opakowania i warto mieć dołączony do nich list od lekarza.
Należy zabrać odpowiedni zapas leków: repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Ze względu na klimat panujący na Portoryko i tamtejsze nasłonecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

Choroby zakaźne
Występują przypadki gorączki tropikalnej (dengi) oraz filariozy.

Jeśli przed podróżą do Portoryko odwiedziliśmy inny kraj (bezpośrednio przed Portoryko), w którym występują epidemie żółtej febry należy posiadać dokument poświadczający szczepienia przeciwko chorobie.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Przestępczość na terenie Portoryko jest dość powszechna. Najczęściej łupem złodziei padają auta. Po zmroku nie należy przebywać na plaży oraz poruszać się po biednych dzielnicach. Należy także uważać na pijanych kierowców, którzy powodują wiele wypadków.

Huragany – najczęściej zdarzają się w okresie od czerwca do listopada.

W trakcie kąpieli należy uważać na zwierzęta zamieszkujące lokalne wody, np. jeżowce, z którymi kontakt może okazać się bolesny i będzie wymagał leczenia.

Insekty
Należy uważać na ukąszenia komarów, które w przeszłości na terenie Portoryko wywołały epidemie dengi. W tym celu należy zakupić odpowiednie repelenty.

Podróżowanie z dziećmi
Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych Ameryki w przypadku podróży z dzieckiem tylko z jednym rodzicem lub opiekunem zalecają posiadanie pisemnej zgody na wyjazd poza granice kraju. Krótkie oświadczenie powinno być napisane w języku angielskim i powinno zawierać następujące stwierdzenie: „Potwierdzam, że moja żona/ mój mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę” (“I acknowledge that my husband/wife/other person is traveling with my son/daughter out of the country and has my permission to do so”).

Portoryko jest miejscem bezpiecznym na podróż z dzieckiem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre z zalecanych szczepionek nie mogą być zastosowane u dzieci, dlatego należy unikać kontaktów z podejrzanymi zwierzętami, picia przez dziecko wody z kranu lub z innych źródeł.

W razie choroby
Opieka medyczna na terenie Portoryko jest łatwo dostępna, ale koszty z nią związane są wysokie. Przed wyjazdem z kraju warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie.

Zgłoś błąd

Portoryko w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Wolne Stowarzyszone Państwo Portoryko Wspólnota Portoryka (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port")
Stolica
San Juan
Waluta
dolar amerykański (USD)
Język
hiszpański, angielski
Liczba ludności
3944259
Powierzchnia
91042
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
demokratyczny

Portoryko - więcej informacji