Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska w pigułce

Flaga Republiki Środkowoafrykańskiej
Oficjalna nazwa Republika Środkowoafrykańska (République centrafricaine)
Stolica
Bangi
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski, sango (narodowy)
Liczba ludności
4 370 000
Powierzchnia
622 984m2
Religia
wierzenia animistyczne 35%, protestanci 25%, katolicy 25%, muzułmanie 15%
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Republiki Środkowoafrykańskiej Hotele w Republice Środkowoafrykańskiej

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Republice Środkowoafrykańskiej?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Kraj leżący w środkowej Afryce, w dorzeczach rzeki Szari oraz Kongo, graniczące z Sudanem, Demokratyczną Republiką Konga, Kongiem, Sudanem Południowym oraz Kamerunem. W tym liczącym sobie dużo ponad 4 miliony obywateli kraju, głównym ośrodkiem miejskim oraz jednocześnie stolicą jest Bangi. Mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej posługują się francuskim jako językiem urzędowym, językiem narodowym dla większości jest jednak sango.

Kraj jako niepodległa republika występuje na forum międzynarodowym od sierpnia 1960 roku. Po wprowadzeniu zmian ustrojowych okazało się jednak, że Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najbardziej niestabilnych państw na Czarnym Lądzie. Doprowadziło to w końcu do obalenia ówczesnej władzy i przejęcie jej przez pułkownika Bokassę, który prowadził dyktatorskie rządy, mianując siebie cesarzem. W 1979 roku reżim został jednak obalony i republikę udało się przywrócić w 1981 roku.

Nowe rządy jednak tak szybko jak powstawały, tak szybko były też obalane. Wszystkich kolejnych prezydentów oskarżano o fałszowanie wyników, tłamszenie opozycji oraz próby wprowadzania ustroju opartego o dyktaturę. Doprowadziło to ostatecznie do wybuchu wojny domowej w roku 2012. Chociaż na początku 2013 roku udało się podpisać porozumienia z rebeliantami, to walki nadal trwają, a stolica została praktycznie w całości przejęta przez grupę o nazwie Seleka, która jest jednym z głównych motorów konfliktu militarnego.

Chociaż Republika Środkowoafrykańska to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie i najbardziej zasobnych w złoża naturalne krajów Czarnego Lądu, to z powodu braku odpowiednich technologii, właściwego zarządzania oraz ze względu na niestabilną sytuację kraju, republika cały czas pozostaje słabo rozwiniętym państwem rolniczym, które jest jednym z najbiedniejszych na świecie.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Republika Środkowoafrykańska - galeria zdjęć

Republika Środkowoafrykańska w pigułce

Republika Środkowoafrykańska
Oficjalna nazwa Republika Środkowoafrykańska (République centrafricaine)
Stolica
Bangi
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski, sango (narodowy)
Liczba ludności
4370000
Powierzchnia
6229842
Religia
wierzenia animistyczne 35%, protestanci 25%, katolicy 25%, muzułmanie 15%
Ustrój
republika

Republika Środkowoafrykańska - więcej informacji