Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny w pigułce

Flaga Saint Vincent i Grenadyny
Oficjalna nazwa Saint Vincent i Grenadyny (Saint Vincent and the Grenadines)
Stolica
Kingstown
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski
Liczba ludności
119 000
Powierzchnia
389m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Saint Vincent i Grenadyny Hotele w Saint Vincent i Grenadyny

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Saint Vincent i Grenadyny?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Saint Vincent i Grenadyny to wyspiarskie państwo położone na Morzu Karaibskim. Obejmuje wyspę Saint Vincent oraz północną część archipelagu Grenadyny. Saint Vincent i Grenadyny ma powierzchnię 389 km² i należy do najmniejszych państw świata. Poprzez wody terytorialne państwo graniczy z Grenadą, Martyniką, i Barbadosem. Do Saint Vincent należą Bequia, Canouan, Mayreau, Mustique, Isle Quatre i Baliceaux Island, a także kilka mniejszych wysp. Wybrzeże wysp jest w większości skaliste, miejscami występują nieduże klify. Występują też plaże, częściowo zagospodarowane.

Wszystkie wyspy są górzyste. Najwyższym szczytem wyspy Saint Vincent jest czynny wulkan Soufrière (1234 m n.p.m.). Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 2009 roku. Państwo położone jest w strefie klimatu równikowego. Przez cały rok temperatury są wysokie, około 22-28 °C. Występują dwie pory roku: deszczowa i sucha, każda z nich trwa pół roku. Wyspy znajdują się w regionie nawiedzanym przez huragany. Występują one późnym latem oraz jesienią. Lasy zajmują 36% powierzchni kraju, większość z nich to lasy tropikalne. Wokół wysp znajdują się rafy koralowe. Na wyspach nie występują duże ssaki, jednak liczne są małpy, gryzonie aguti i inne drobne zwierzęta. Bardzo bogaty jest świat ptaków, a także gadów i skorupiaków. Otaczające wyspy wody zamieszkują rekiny i wiele gatunków kolorowych ryb.

Saint Vincent i Grenadyny to monarchia, która od czasu uzyskania niepodległości w 1979 roku wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest brytyjska królowa reprezentowana przez gubernatora generalnego. Językiem urzędowym jest angielski i jego odmiana zwana patois. Powszechny jest także francuski. Stolicą państwa jest miasto Kingstown, znajdujące się na wyspie Saint Vincent.

Wyspy odkrył Krzysztof Kolumb w 1498, jednak dopiero w XVII wieku zaczęli się tu osiedlać brytyjscy koloniści. Od 1804 do 1958 roku wyspy były kolonią koronną Wielkiej Brytanii. W 1979 roku kraj uzyskał niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów.

Od pewnego czasu na wyspach silnie rozwija się turystyka. Kingstown jest siedzibą wielu firm czarterowych, a na położonym w okolicy lotnisku codziennie ląduje kilkanaście samolotów z turystami europejskimi i amerykańskimi. Pobliska zatoka Wallilabou była planem zdjęciowym słynnego filmu „Piraci Karaibów”.

Oprócz Saint Vincent, warto odwiedzić wyspy wchodzące w skład Grenadyn. Największą z nich jest Bequia. Niegdyś słynęła z budowniczych łodzi, rybołówstwa i polowań na wieloryby. Dziś utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Często przypływają tu ogromne wycieczkowce z tysiącami turystów na pokładach. Inne wyspy Grenadyn na terenie państwa to Mustigue, Canouan, Union Island, Palm Island (prywatna wyspa ze znakomitą plażę. Aby korzystać z atrakcji trzeba być klientem tamtejszego ośrodka), archipelag Tobago Cays (można tu uczestniczyć w biesiadzie na plaży zorganizowanej przez krajowców) oraz Mayreau.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Saint Vincent i Grenadyny - galeria zdjęć

Saint Vincent i Grenadyny w pigułce

Saint Vincent i Grenadyny
Oficjalna nazwa Saint Vincent i Grenadyny (Saint Vincent and the Grenadines)
Stolica
Kingstown
Waluta
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język
angielski
Liczba ludności
119000
Powierzchnia
3892
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Saint Vincent i Grenadyny - więcej informacji