Sri Lanka

Sri Lanka w pigułce

Flaga Sri Lanki
Oficjalna nazwa Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki (இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு)
Stolica
Sri Dźajawardanapura Kotte
Waluta
rupia lankijska (LKR)
Język
syngaleski, tamilski, angielski (pomocniczy)
Liczba ludności
20 130 000
Powierzchnia
65 610m2
Religia
dominująca: buddyzm
Ustrój
republika demokratyczno-socjalistyczna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sri Lanki Hotele w Sri Lance

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Sri Lance

Szczepienia
Dla obywateli Polski nie jest wymagane posiadanie świadectwa szczepień. Jest ono obowiązkowe dla osób, przybywających z krajów, w których powszechnie występuje żółta gorączka.

Zaleca się szczepienia ochronne na:
a. Błonicę,
b. Tężec,
c. Poliomielitis,
d. Odrę,
e. Dur brzuszny,
f. WZW A oraz B,

Lekarstwa do zabrania
Osoby wybierające się na Sri Lankę powinny zaopatrzyć się w niezbędne środki higieniczne, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe oraz takie, które musimy zażywać ze względu na stan zdrowia. Należy zabezpieczyć się przed komarami i promieniami słonecznymi oraz zabrać ze sobą środki opatrunkowe.

Choroby zakaźne
Poważnym zagrożeniem są choroby zakaźne: cholera, malaria i biegunka podróżnych. Okresowo pojawiają się również zachorowania na polio, tyfus czy wściekliznę.

Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na Sri Lance należy zwracać uwagę na otaczającą nas przyrodę. Dużym zagrożeniem są ukąszenia wściekłych zwierząt i jadowitych węży. Naturalnym zagrożeniem jest również ocean i występujące w tych rejonach tsunami.

Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci przyjezdnych są utonięcia. Należy uważać na ostre koralowce, którymi łatwo się poranić, a także na meduzy, które mogą dotkliwie poparzyć.

Woda z kranu nie nadaje się do picia. Nawet do umycia zębów należy używać wody butelkowanej, którą dostaniemy bez problemu w każdym hotelu.

Trzeba zwracać szczególną uwagę na jedzenie. Lepiej nie spożywać sałatek z majonezem, a żeby uchronić się przed problemami zdrowotnymi, należy jeść wyłącznie potrawy gotowane.

Niebezpieczni okazać mogą się kieszonkowcy, którzy są lokalną plagą. Warto zrobić kopię najważniejszych dokumentów, które trzeba nosić przy sobie, zaś oryginały przechowywać w hotelowym sejfie.

Na wyspie działa organizacja terrorystyczna Tamilskie Tygrysy, ale nie stanowi ona zagrożenia dla przyjezdnych.

Insekty
Na Sri Lance występują komary, które mogą przenosić malarię, zatem dobrze zaopatrzyć się w środki przeciw tej chorobie.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma przeciwwskazań do podróżowania z dziećmi, natomiast poruszając się samochodem należy posiadać odpowiedni dla dzieci fotelik i parawaniki, które będą chroniły przed przegrzaniem słonecznym. Na pokładzie samolotu lepiej nie siadać w jego tylnej części, w której są większe wibracje i bardziej dokuczliwy hałas. Konieczne jest posiadanie osobnego dokumentu tożsamości dla naszej pociechy.

W razie choroby
W przypadku wystąpienia niepokojących i długotrwałych objawów związanych z naszym zdrowiem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ubezpieczenie na czas podróży jest wymagane. Doba pobytu w szpitalu kosztuje około 90 PLN (plus wynagrodzenie lekarza i lekarstw).

Zgłoś błąd

Sri Lanka w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki (இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு)
Stolica
Sri Dźajawardanapura Kotte
Waluta
rupia lankijska (LKR)
Język
syngaleski, tamilski, angielski (pomocniczy)
Liczba ludności
20130000
Powierzchnia
656102
Religia
dominująca: buddyzm
Ustrój
republika demokratyczno-socjalistyczna

Sri Lanka - więcej informacji