Tunezja

Tunezja w pigułce

Flaga Tunezji
Oficjalna nazwa Republika Tunezyjska (الجمهورية التونسية)
Stolica
Tunis
Waluta
dinar tunezyjski (TND)
Język
arabski
Liczba ludności
10 531 767
Powierzchnia
163 610m2
Religia
islam (sunnici)
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tunezji Hotele w Tunezji

Komunikacja & środki lokomocji w Tunezji

Sieć dróg jest dobrze rozwinięta. Decydując się na wynajęcie auta i samodzielne kierowanie pojazdem w miastach należy uważać na lokalnych kierowców, którzy łamią przepisy i bardzo często powodują wypadki.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Jest to jedna z opcji podróżowania po kraju. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta co przemawia za tym, aby wybrać tą możliwość przemieszczania się po Tunezji. Z wynajęciem samochodu nie ma problemu. Należy mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane) przynajmniej przez rok.
Osoby, które decydują się udać indywidualnie na Saharę muszą regularnie zgłaszać się do posterunków policji lub wojska. Najbezpieczniejsze są jednak wyjazdy zorganizowane. Do tego należy wynająć odpowiednie auto i wyposażyć się w zapas paliwa, jedzenia i wody.

Autobus
W Tunezji istnieją autobusy lokalne i międzymiastowe. Połączenia autobusowe obejmują obszar całego kraju. Bilet kupuje się w autobusie. Należy zgłaszać posiadany bagaż.
Autobusy lokalne (transport miejski) mają nieregularne kursy, często nie ma rozkładów jazdy oraz rozpisanej trasy. Do tego ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Niemniej transport autobusowy jest dobrze rozbudowany i istnieje wiele linii.

Autostop
W Tunezji bardzo łatwo złapiemy autostop. Do tego w większości przypadków jest bezpłatny.

Metro
Nie jest to metro w prawdziwym tego słowa znaczeniu. W Tunisie możemy poruszać się tzw. métro-léger, czyli kolejką naziemną (jest to rozbudowany system linii tramwajowych).

Pociąg
To tania opcja podróżowania po Tunezji. Bilety są tańsze od autobusowych, a komfort jazdy lepszy. Linie kolejowe znajdują się na północy, w centralnej części kraju oraz na wschodzie.

Taksówka
Jest to jedna z opcji poruszania się po miastach w Tunezji. Koszt przejazdu jest porównywalny do cen za bilet autobusowy, choć nieznacznie wyższy. Można spotkać się z taksówkami z licznikiem oraz bez. Przy tych pierwszych należy przy wejściu porosić kierowcę o jego włączenie jeśli tego nie zrobił. W przypadku tych, w których nie ma taksometru zasada ogólna jest taka, że płaci się od osoby. Cenę tu należy ustalić jeszcze przed wejściem do taksówki.
Istnieją także tzw. louages, czyli duże taksówki, które zajmują się przewozem ludzi na dłuższych trasach poza miasto. Ruszają w momencie, gdy kierowca zbierze komplet pasażerów (ok. 8 osób).

Zgłoś błąd

Tunezja w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Tunezyjska (الجمهورية التونسية)
Stolica
Tunis
Waluta
dinar tunezyjski (TND)
Język
arabski
Liczba ludności
10531767
Powierzchnia
1636102
Religia
islam (sunnici)
Ustrój
republika

Tunezja - więcej informacji