Anafiotika

Ateny w pigułce

Kraj
Grecja
Liczba ludności
655780
Powierzchnia
38,964 km2
Nr. kierunkowy
210, 211, 212
Współrzędne
N:37.983716
E:23.729310
Herb
Herb Aten

Anafiotika - opis atrakcji

Anafiotika to niewielka i wyjątkowo malownicza dzielnica wzniesiona w połowie XIX w. na północno-wschodnich zboczach Akropolu. Jej atmosfera i zabudowa przywozi na myśl greckie wyspy, a białe domki z błękitnymi okiennicami otoczone są zielenią. To piękne miejsce na spacer i chwilowy odpoczynek od znajdujących się nieopodal wspaniałych zabytków i gwarnej Plaki.

Gdy w połowie XIX w. za panowania króla Ottona I Ateny zmieniały się z prowincjonalnego miasteczka w stolicę nowego państwa, potrzebnych było wielu robotników, którzy pracowaliby na tutejszych budowach. Z wyspy Anafi na Cykladach przyjechało do Aten kilkudziesięciu kamieniarzy i murarzy wraz z rodzinami. Osiedlili się na zboczach Akropolu, budując tu osiedle według wzorów znanych im z rodzinnych stron. Tak powstała Anafiotika, dzielnica wąskich, krętych, stromych uliczek, mnóstwa przejść ze schodami, białych domów, błękitnych obramień okien oraz niewielkich, urokliwych ogródków. Dziś na zboczach Akropolu znajduje się wciąż kilkadziesiąt takich domów, które sprawiają, że można przenieść się w wyobraźni na greckie wyspy. Domy toną w zieleni i kwiatach, a w wiele miejsc wdziera się tu popkultura w postaci graffiti umieszczonych na ścianach, głównie opuszczonych budynków.

Zgłoś błąd

Anafiotika - galeria zdjęć

Anafiotika na mapie

Anafiotika cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Anafiotika

Miasta w pobliżu Anafiotika

Regiony w pobliżu Anafiotika

Więcej informacji