Dzielnica ormiańska w Kamieńcu Podolskim

Kamieniec Podolski w pigułce

Kraj
Ukraina
Liczba ludności
101728
Powierzchnia
27,87 km2
Nr. kierunkowy
(+38) 03849
Współrzędne
N:48.696416
E:26.582406
Herb
Herb Kamieńca Podolskiego

Dzielnica ormiańska w Kamieńcu Podolskim - opis atrakcji

Ormianie zamieszkiwali w Kamieńcu Podolskim od połowy XIII w. W XVII w. była to druga po Lwowie najliczniejsza społeczność ormiańska w Rzeczpospolitej. Rusini, Polacy i Ormianie tworzyli w Kamieńcu trzy społeczności, które miały własną administrację. Do dziś zachowała się tu częściowo zniszczona dzielnica ormiańska. Jej centrum był kościół św. Mikołaja, z którego przetrwała jedynie wieża. W jej przyziemiu znajduje się niewielka kaplica wykorzystywana dziś przez prawosławnych. Druga z zachowanych ormiańskich świątyń to dawny kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, a obecnie cerkiew św. Mikołaja. Według tradycji stoi on na miejscu XIII wiecznego klasztoru mnichów ormiańskich.

Przy podłużnym placu, który w przeszłości był Rynkiem Ormiańskim stoi dawny ormiański dom handlowy z fasadą ozdobioną renesansowymi dekoracjami. Stoi tu także barokowy Ruski Magistrat z XVII w. oraz budynek dawnego Podolskiego Seminarium Duchownego, w którym mieści się obecnie niewielkie muzeum poświęcone historii miasta.

Zgłoś błąd

Dzielnica ormiańska w Kamieńcu Podolskim - galeria zdjęć

Dzielnica ormiańska w Kamieńcu Podolskim na mapie

Dzielnica ormiańska w Kamieńcu Podolskim cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji