Kamieniec Podolski

Kamieniec Podolski w pigułce

Kraj
Ukraina
Liczba ludności
101728
Powierzchnia
27,87 km2
Nr. kierunkowy
(+38) 03849
Współrzędne
N:48.696416
E:26.582406
Herb
Herb Kamieńca Podolskiego

Co warto zobaczyć w Kamieńcu Podolskim?

Kamieniec Podolski jest miastem-legendą, które wpisało się bardzo mocno w historię Polski. Należy do tak zwanych twierdz kresowych, które w przeszłości broniły granic Rzeczpospolitej przed najazdami tatarskimi i tureckimi. Tutejsza forteca zaliczana jest do najlepiej zachowanych na Ukrainie, a na Starym Mieście znajdującym się w zakolu rzeki Smotrycz zobaczyć można wiele zabytków świadczących o wielokulturowej przeszłości miasta.

Kamieniec powstał jako gród ruski w XI w. Jednak już w połowie XIV w. wraz z Podolem przyłączony został do Polski przez Kazimierza Wielkiego. Od samego początku ścierały się tu wpływy Polski, Litwy, Węgier, a w późniejszym czasie także Turcji. W okresie średniowiecza Podole narażone było na niszczycielskie najazdy tatarskie, które powodowały kilkukrotną dewastację miasta.

Fortecę w Kamieńcu zaczęto budować już w XIII w., ale dzisiejsze założenie ma swoje początki w czasach Kazimierza Wielkiego. W późniejszych wiekach sukcesywnie ją rozbudowywano i unowocześniano. Uznawana była za jeden z głównych bastionów oporu przeciwko Turkom i pomagała budować mit Polski jako przedmurza Europy, stojącego na straży chrześcijaństwa. W 1672 r. została zdobyta przez wojska tureckie, a do Rzeczpospolitej powróciła w 1699 r. po pokoju w Karłowicach.

Po rozbiorach Kamieniec Podolski trafił pod zabór rosyjski i stracił mocno na znaczeniu. Wybudowano wtedy nową część miasta, tak zwany Nowy Plan znajdującą się poza zakolem Smotrycza. Duże zniszczenia przyniosła też I wojna światowa oraz trwający aż do upadku ZSRR okres komunistyczny.

Dopiero od ostatniej dekady XX w. Kamieniec Podolski zaczął się rozwijać pod względem turystycznym. W twierdzy prowadzono liczne prace konserwatorskie, udało się też wyremontować część starej, pamiętającej jeszcze czasy polskie zabudowy. Dziś jest to jeden z głównych ośrodków turystycznych Zachodniej Ukrainy, a tutejsze Stare Miasto ma niepowtarzalny urok i porównywane jest nawet często do Lwowa. Oprócz twierdzy można tu zobaczyć liczne kościoły, kamienice, a także pozostałości dawnej dzielnicy ormiańskiej.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kamieńcu Podolskim

W okolicy Kamieńca Podolskiego

Kamieniec Podolski - galeria zdjęć

Kamieniec Podolski w pigułce

Kraj
Ukraina
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
101728
Powierzchnia
27,87 km2
Nr. kierunkowy
(+38) 03849
Współrzędne
N:48.696416
E:26.582406

Kamieniec Podolski - więcej informacji