Gierłoż – Wilczy Szaniec

Prywatne: Kętrzyn w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Gierłoż – Wilczy Szaniec - opis atrakcji

Wilczy Szaniec czyli Wolfsschanze był jedną z kilku kwater Adolfa Hitlera wybudowanych dla kontrolowania przez niego postępów wojennych w różnych częściach Europy. Zbudowany w latach 1940-1941 i rozbudowywany aż do 1944 r. miał służyć przede wszystkim jako miejsce dowodzenia atakiem na ZSRR. 20 lipca 1944 r. Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na Hitlera.

W czasach największego rozwoju kwatera składała się z prawie 90 schronów i bunkrów oraz ponad 100 baraków drewnianych rozmieszczonych na terenie 250 ha. Mieszkało tu nawet kilka tysięcy żołnierzy. Większość z nich została wysadzona w styczniu 1945 r. w związku ze zbliżaniem się armii czerwonej.
Obecnie cały kompleks udostępniany jest do zwiedzania. Wytyczone są trasy prowadzące do najważniejszych obiektów. Z głównego schronu Hitlera, w którym znajdowało się także jego mieszkanie przetrwała jedynie jedna ściana i przybudówka. W lepszym stanie jest kilka innych schronów, a także budynki obsługi. W części z nich działa obecnie hotel. Na terenie Wilczego Szańca organizowane są imprezy historyczne, gry terenowe, można przejechać się drezyną lub wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem. Działa też wystawa poświęcona historii obiektu.

Zgłoś błąd

Gierłoż – Wilczy Szaniec - galeria zdjęć

Gierłoż – Wilczy Szaniec na mapie

Gierłoż – Wilczy Szaniec cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Gierłoż – Wilczy Szaniec

Więcej informacji