Ossolineum

Lwów w pigułce

Kraj
Ukraina
Liczba ludności
765668
Powierzchnia
171,01 km2
Nr. kierunkowy
(+380) 0322
Współrzędne
N:49.833333
E:24.016667
Herb
Herb Lwowa

Ossolineum - opis atrakcji

Ossolineum czyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich należy do najstarszych i najważniejszych ośrodków polskiej kultury. Ufundował go Józef Maksymilian Ossolińskich w 1817 r., a w dziesięć lat później zakład łączący bibliotekę, wydawnictwo oraz muzeum otwarto we Lwowie. W jego zbiorach znajdują się m.in. starodruki, w tym Pieśni Kochanowskiego czy O obrotach sfer niebieskich Kopernika oraz rękopisy najważniejszych polskich pisarzy.

Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Lwów znalazł się w granicach ZSRR zbiory Ossolineum trafiły do Wrocławia. Na potrzeby Zakładu oddano barokowy budynek klasztorny Zakonu Szpitalnego Kawalerów Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą. Znajduje się on nad Odrą, na obrzeżach Starego Miasta. Nawet jeśli nie korzysta się z tutejszej czytelni i zbiorów, warto odwiedzić choćby dziedziniec tego pięknego budynku oraz jego barokowy ogród. To oazy spokoju i ciszy w samym środku ruchliwego Wrocławia.

Zgłoś błąd

Ossolineum - galeria zdjęć

Ossolineum na mapie

Dane kontaktowe

www2.oss.wroc.pl

Ossolineum cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji