Park Górny i Dolny w Szczawnicy

Szczawnica w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
6022
Powierzchnia
32,90 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.422778
E:20.482778
Herb
Herb Szczawnicy

Park Górny i Dolny w Szczawnicy - opis atrakcji

Uzdrowiskową część Szczawnicy od północy o południa otaczają rozległe Parki – Górny i Dolny. Po rewitalizacji w początkach XXI w. są one znowu popularnymi miejscami spacerowymi. Znajduje się tu także wiele obiektów uzdrowiskowych i rekreacyjnych.

Park Górny został założony w 1824 r. przez Jana Kutscherę. Gdy Szczawnica przeszła w ręce Józefa Szalaya, ten uczynił z niej jeden z głównych punktów w uzdrowisku. Już w 1847 r. na jego terenie otarto wybudowaną na podstawie planów Szlaya Kaplicę zdrojową w stylu neogotyckim. Stoją tu także dwie zabytkowe wille z około 1860 r., Brat i Siostra, które do ok. 2000 r. mieściły Sanatorium „Świerki” oraz drewniane wille Alma, Palma (I i II) oraz Szalay (I i II). W 1884 r. na terenie Parku zbudowano Dworzec Gościnny, w którym mieściły się sale klubowe, kawiarnia, biblioteka, czytelnia i niewielka sala koncertowa. Niestety w 1962 r. budynek spłonął, a na jego miejscu na początku XXI w. wzniesiono nawiązujący do niego architektonicznie Dworek Gościnny służący jako centrum kulturalno- biznesowe. Do najbardziej okazałych budowli Parku Górnego należy zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym Inhalatorium, które było wtedy jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Jest tu także modernistyczna willa Pod Modrzewiami.

Park Dolny założony został przez Józefa Szalaya w 1861 r. wokół źródeł Szymon, Aniela i Helena. W przeszłości znajdował się tu zakład kąpielowy, obecnie zaś oprócz ujęć wód mineralnych można tu zobaczyć stylizowane na góralskie altany, sztuczną grotę oraz kilka położonych na obrzeżach parku willi.

Obydwa parki są doskonałymi miejscami do spacerów oraz rekreacji. Można tu spacerować, uprawiać nordic walking oraz bieganie, a także odpoczywać w otoczeniu przyrody.

Zgłoś błąd

Park Górny i Dolny w Szczawnicy - galeria zdjęć

Park Górny i Dolny w Szczawnicy na mapie

Park Górny i Dolny w Szczawnicy cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Park Górny i Dolny w Szczawnicy

Regiony w pobliżu Park Górny i Dolny w Szczawnicy

Więcej informacji