Pomnik Syrenki nad Wisłą

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Pomnik Syrenki nad Wisłą - opis atrakcji

Pomnik Syrenki zaliczany jest do najbardziej znanych warszawskich monumentów. Stoi na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Przedstawia postać pół kobiety – pół ryby z tarczą i uniesionym nad głową mieczem. Syrenka jest symbolem Warszawy, pochodzącym z legend o początkach miasta.

Budowa pomnika została zainicjowana przez prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego w 1936 r. Autorką jego projektu była Ludwika Nitschowa, której pozowała studentka etnografii Uniwersytetu Warszawskiego Krystyna Krehelska. Rzeźbę odlano w 1938 r. w zakładzie Braci Łopieńskich na ul Hożej, a wiosną 1939 r. zainstalowano ją nad Wisłą.

Syrenka przetrwała wojnę jedynie z drobnymi uszkodzeniami, które zostały szybko naprawione. Obecnie w jej sąsiedztwie znajduje się Most Świętokrzyski. Miniatura Syreny została wykonana dla Muzeum Powstania Warszawskiego. W Warszawie znajduje się też drugi, starszy pomnik Syreny, wykonany w XIX w. Stoi na Rynku Starego Miasta.

Zgłoś błąd

Pomnik Syrenki nad Wisłą - galeria zdjęć

Pomnik Syrenki nad Wisłą na mapie

Pomnik Syrenki nad Wisłą cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Pomnik Syrenki nad Wisłą

Więcej informacji