Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Zabrze w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
170924
Powierzchnia
80,4 km2
Nr. kierunkowy
32
Współrzędne
N:50.31459045960204
E:18.780855755758193
Herb
Herb Zabrza

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - opis atrakcji

Sztolnia Królowa Luiza jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Składa się z części nadziemnej i podziemnej najstarszej zabrzańskiej kopalni. Znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i należy do najważniejszych zabytków techniki w regionie.
Kopalnia została założona w 1796 r. i funkcjonowała do 1998 r. Już w 1993 r. udostępniono do zwiedzania jej najstarszą część, w tym budynek maszynowni i nadszybia szybu Carnall. W kolejnych latach rozbudowa infrastruktury turystycznej i otwieranie kolejnych części kopalni dla zwiedzających doprowadziły do stworzenia jednego z największych tego typu obiektów w kraju.
Sztolnia składa się z części nadziemnej i podziemnej. Pod ziemią znajduje się ok. 40 metrowy chodnik z zachowanymi urządzeniami górniczymi. Jest tu także licząca ponad kilometr zalana część chodnika, którą pokonuje się łodziami. W części nadziemnej można oglądać wyposażenie szybu Carnall z parową maszyną wyciągową z 1915 r. Na jego wieży znajduje się platforma widokowa, z której można oglądać panoramę okolicy. W budynkach należących do zaplecza kopalni działa Park 12 C czyli interaktywne centrum edukacyjne, w którym prezentowane są urządzenia wykorzystujące do pracy siłę żywiołów.

Zgłoś błąd

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - galeria zdjęć

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu na mapie

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Miasta w pobliżu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Regiony w pobliżu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Więcej informacji