Chicago

Chicago w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Illinois
Liczba ludności
2707120
Powierzchnia
606,1 km2
Nr. kierunkowy
312, 773, 872
Współrzędne
N:41.881944
E:-87.627778
Herb
Herb Chicago

Co warto zobaczyć w Chicago?

Chicago to miasto leżące nad jeziorem Michigan w stanie Illinois. Jest to jednocześnie trzecie, co do wielkości miasto Stanów Zjednoczonych – zaraz po Nowym Jorku oraz Los Angeles. Z uwagi na to, że często występuje tutaj wietrzna pogoda miasto zyskało sobie przydomek „wietrznego miasta” (Widny City).

Pierwotnymi mieszkańcami tych terenów byli Indianie z plemion Miami, Lisów oraz Sauk, którzy w XVIII wieku, zostali wyparci przez Indian szczepu Illinois, od których pochodzi nazwa stanu. Terytorium dzisiejszego Chicago zostało włączone do Stanów Zjednoczonych na mocy traktatu z 1795 r. podpisanego w Greenville z Indianami. Początkowo stał tutaj Fort Dearborn, jednakże w 1812 r. załoga zamieszkująca fort została zaatakowana i zmasakrowana przez żyjących w okolicy Indian. W późniejszym czasie w okolicy, w całym stanie Illinois, podobnie jak na całym obszarze na zachód od gór Appalachów prężnie rozwijało się osadnictwo. Chicago na początku było niewielkim miasteczkiem, które prawa miejskie otrzymało w 1837 r. Jednakże bardzo szybko się rozwijało i w przeciągu zaledwie 7 lat liczba jego mieszkańców wzrosła z 350 do ponad 4000, zaś 20 lat po tym jak otrzymało prawa miejskie miasto to liczyło już ponad 90 000 mieszkańców. Miasto bardzo szybko stało się też jednym z ważniejszych węzłów kolejowych, a do dzisiaj stanowi ono niezwykle istotny węzeł w międzynarodowym transporcie lotniczym. W związku z dużym napływem ludności i szybkim rozwojem węzłów komunikacyjnych bardzo szybko starano się rozbudować tutejszą infrastrukturę miejską, jednak duża część miasta uległa zniszczeniom podczas pożaru z 1871 r., który uznany został za jeden z największych w XIX w. Miasto zostało bardzo szybko odbudowane po pożarze i w tym czasie powstał tak zwany chicagowski styl, który później przeniesiono do innych miast na całym świecie. To w tym okresie powstały takie budynki jak Home Insurance Building czy Reliance Building, które są wysokimi drapaczami chmur. Dodatkowo w Reliance Building zastosowano szerokie okna, które o wiele później pojawią się w budynkach stawianych w innych krajach.
Późniejsze lata przynoszą dalszy rozwój miasta. W 1942 r. powstał tu pierwszy na świecie reaktor jądrowy.

Chicago jest także największym skupiskiem Polaków i Amerykanów o polskich korzeniach. Wskazuje się, że mieszka tam około miliona Amerykanów polskiego pochodzenia (dane za rok 2000). Najwięcej polaków mieszka w dzielnicach takich jak Des Planes, Nile, Burbank czy Palos Hills. Główne ich skupiska ciągną się wzdłuż ulic Central oraz Belmond. W mieście tym mieści się wiele instytucji polonii amerykańskiej takich jak chociażby Związek Narodowy Polski, czy Kongres Polonii Amerykańskiej.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Chicago

W okolicy Chicago

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Chicago

Chicago - galeria zdjęć

Chicago w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2707120
Powierzchnia
606,1 km2
Nr. kierunkowy
312, 773, 872
Współrzędne
N:41.881944
E:-87.627778

Chicago - więcej informacji