Florencja

Florencja w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Toskania
Liczba ludności
368362
Powierzchnia
102 km2
Nr. kierunkowy
055
Współrzędne
N:43.783333
E:11.25
Herb
Herb Florencji

Co warto zobaczyć w Florencji?

Florencja leży w środkowych Włoszech, położone nad rzeką Arno, u stóp Apenin. Jest stolicą słynnej Toskanii, historycznej krainy Włoch, i prowincji Florencja.

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Florencji datuje się już na I wiek p.n.e., kiedy Etruskowie założyli tutaj osadę zwaną Faesulae. Szybko jednak zburzył ją Sulla, a następnie odbudował sam Juliusz Cezar. Pierwotnie nosiła nazwę Faesulae. W kolejnych wiekach przechodziła często z rąk do rąk poczynając od Etrusków, Rzymian, rodu Medyceuszy kończąc na Zjednoczonych Włochach. Ostatnim ważnym wydarzeniem, które miało istotny wpływ na obecny kształt miasta była wielka powódź z 1966 roku, kiedy wylała największa rzeka Toskanii – Arno. Niestety, mimo ogromnych starań jakie włożono w przywrócenie świetności miastu, wiele bezcennych zabytków Florencji uległo zniszczeniu. Burzliwe koleje historii miasta widoczne są w jego ocalałych zabytkach, które tworzą niezwykły klimat.

Jest rajem dla miłośników zabytków, włoskiej kultury i historii. To jedno z najpiękniejszych miast włoskich nie bez powodu nazywana jest perłą Toskanii. Do jego symboli można zaliczyć Dzwonnicę Giotta, Galerię Uffizi (największy zbiór sztuki włoskiej na świecie) oraz plac w centrum miasta – Piazza della Signoria, który otaczają pałace i liczne wspaniałe rzeźby. Będąc w mieście grzechem jest nie wybrać się do Galleria dell’Accademia, gdzie po prostu wypada zobaczyć najbardziej znany posąg świata – „Dawida” Michała Anioła. Florencja to również miasto wielkich artystów, którzy tu mieszkali i tworzyli. Wśród nich byli Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Dante, Botticelli, Donatello, Niccolò Machiavelli czy Rafael Santi.

Florencja zawsze była ważnym ośrodkiem kulturalno handlowym regionu i do dziś jest najważniejszym miastem Toskanii uznawanym za stolicę tego regionu. Strzelające w niebo wieże już z daleka przyciągają wzrok przybywających z całego świata miłośników włoskiej kultury i historii. Florencja zachwyca ciepłym klimatem i pięknym otoczeniem, licznymi zabytkami Starego Miasta, wspaniałymi punktami widokowymi, magicznymi uliczkami, a także nowoczesną infrastrukturą turystyczną.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Florencji

W okolicy Florencji

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Florencji

Miasta w pobliżu Florencji

Florencja - galeria zdjęć

Florencja w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
368362
Powierzchnia
102 km2
Nr. kierunkowy
055
Współrzędne
N:43.783333
E:11.25

Florencja - więcej informacji