Bolonia

Bolonia w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Emilia-Romania
Liczba ludności
377220
Powierzchnia
140,73 km2
Nr. kierunkowy
051
Współrzędne
N:44.493889
E:11.342778
Herb
Herb Bolonii

Co warto zobaczyć w Bolonii?

Bolonia to stolica regionu Emilia-Romiania, położona w północnych Włoszech. Leży pomiędzy rzeką Pad, a Apeninami. Miasto jest ważnym włoskim ośrodkiem kulturalnym, handlowym, naukowym i turystycznym. Mieści się tu najstarszy na świecie uniwersytet założony w 1088 roku.

Jako Felsina została założona przez Etrusków lub Umbrów. W swojej najwcześniejszej historii była pod władaniem Bojów oraz Rzymian, którzy w 189 r. p.n.e. założyli tu Bononię. W 782 roku miasto znalazło się w granicach Królestwa Longobardów, a od 756 roku przyłączone do Państwa Kościelnego. W trakcie wojen napoleońskich Bolonia była stolicą Republiki Cispadańskiej, w kolejnych latach przynależała do Republiki Włoskiej i Królestwa Włoch. W granicach zjednoczonych Włoch znajduje się od 1860 roku.

Bolonia to jedno z najpiękniejszych miast Włoch. Charakterystyczne dla zabudowy miasta jest pokrycie dachów czerwoną dachówką oraz dwie krzywe średniowieczne wieże na starówce. W trakcie zwiedzania trzeba zobaczyć kilka zabytków i miejsc, z których słynie miasto. Po pierwsze Fontanna Neptuna – jeden z symboli Bolonii, którego nie wolno pominąć w trakcie pobytu. Wśród innych ważnych wizytówek miasta są: ruiny akweduktów, amfiteatru i term z czasów rzymskich, bazylika San Petronio, Katedra Św. Piotra, Muzeum Archeologiczne, ratusz i siedziba uniwersytetu oraz romańska katedra.

Miasto znane jest również ze swojej kalorycznej kuchni, uważanej za najlepszą z kuchni włoskich. Na całym świecie słynne są tradycyjne kulinaria bolońskie, tj.: mortadela, tagliatelli, zielonea lasagnia, ragù, tortellini czy friggione.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bolonii

W okolicy Bolonii

Miasta w pobliżu Bolonii

Bolonia - galeria zdjęć

Bolonia w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
377220
Powierzchnia
140,73 km2
Nr. kierunkowy
051
Współrzędne
N:44.493889
E:11.342778

Bolonia - więcej informacji