Emilia-Romania

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Emilii-Romania Hotele w Emilia-Romania

Co warto zobaczyć w Emilia-Romania?

Emilia Romania to turystyczna wizytówka Włoch. Ten położony w północnej części Półwyspu Apenińskiego region odwiedzany jest każdego roku przez setki tysięcy osób. Tutejsze krajobrazy są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno górskie łańcuchy Apeninów, z najwyższym liczącym ponad 2000 metrów nad poziomem morza szczytem Cimone, jak i morskie wybrzeża, które każdego lata zapełniają się wielbicielami kąpieli słonecznych i wodnych.

Emilia Romania odwiedzana jest o każdej porze roku. Latem zaludnia się przede wszystkim wybrzeże, ze znanymi kurortami Rimini, Riccione czy Cesanetico. Zima z kolei przyciąga miłośników narciarstwa, którzy tłumnie zjeżdżają do narciarskich ośrodków w Apeninach. Jednym z bardziej znanych jest wspomniany już szczyt Monte Cimone. Jesień i wiosnę warto przeznaczyć na zwiedzanie regionu, który obfituje w ciekawe i unikalne zabytki.

Region Emilia Romania zamieszkiwany był już w czasach przedrzymskich przez Etrusków. To oni wznieśli ośrodek miejski, który z czasem zaczęto nazywać Bolonią. Miasto to zyskało ogromną sławę w średniowieczu, gdy powstał w XI wieku pierwszy na świecie uniwersytet. Dziś stara zabudowa Bolonii stanowi jeden z ważniejszych zespołów zabytkowych we Włoszech. Mówiąc o ciekawych miastach w prowincji, nie można nie wspomnieć o Rawennie, gdzie w kościele San Vitale podziwiać można wspaniałe wczesnochrześcijańskie mozaiki. Nie mniejszą sławę zyskały także Ferrara, Modena czy Parma. A tuż za granicą regionu, na stromej skale wznosi się majestatycznie San Marino.

Ale Emilia Romania to nie tylko wielkie aglomeracje. To także urocze mniejsze ośrodki, gdzie w plątaninie uliczek znaleźć można przytulne kawiarenki i restauracje z doskonałym jedzeniem. Wśród nich wyróżnia się leżące niedaleko Ferrary Commachio. Miasto rozłożyło się na kilkunastu połączonych mostami i przeprawami wyspach. Najsłynniejszym jego zabytkiem jest potrójny most Trapponti, który łączy trzy wyspy.

W regionie znajdą też coś dla siebie miłośnicy motoryzacji. To właśnie tu, w Maranello nieopodal Modeny znajduje się fabryka Ferrari, przy której działa muzeum tej sławnej marki. Z kolei w Bolonii osoby te nie powinny przegapić muzeum Ducati, gdzie prześledzić można historię motocykli tego producenta. W Ferrarze zaś swoje muzeum ma znana marka Lamborghini. Jeżeli dodamy do tego sławny tor wyścigów Formuły 1 w Imola to otrzymamy obraz miejsca, gdzie fani motoryzacji na pewno nie będą się nudzić.

Już krótki rzut oka na region Emilia Romania pozwala stwierdzić, że ma on wszelkie cechy, żeby stać się ważnym centrum turystycznym. Wspaniałe i cenne zabytki, niezapomniane krajobrazy, słoneczne wybrzeże z doskonałą infrastrukturą, w skład której wchodzą nie tylko plaże, ale także parki rozrywki oraz mnóstwo imprez plenerowych, które uatrakcyjniają pobyt i odpoczynek. Wszystko to sprawia, że na turystycznej mapie Włoch zajmuje on jedno z czołowych miejsc.

Zgłoś błąd

Mapa Emilii-Romania

Miasta w Emilia-Romania

Emilia-Romania - galeria zdjęć

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna