Włochy

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki wyjątek Włochy Hotele wyjątek Włoszech

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Włoszech

Zalecane szczepienia
Na terenie Włoch nie ma poważnych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych, więc wykonywanie wcześniejszych szczepień ochronnych nie jest wymogiem obowiązkowym. Zaleca się natomiast szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi oraz polio. W zależności od charakteru pobytu zaleca się również szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia powinny obowiązkowo zabrać ze sobą zapas przyjmowanych leków. Jeśli w podróż do Włoch wybieramy się w samym środku letniego sezonu turystycznego, wówczas koniecznie zabierzemy ze sobą również olejek/balsam do opalania z filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

Choroby zakaźne
Na terytorium państwa włoskiego nie ma zagrożenia chorobami zakaźnymi.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Włochy są krajem stosunkowo bezpiecznym, ale tutejsza policja przestrzega turystów przed kradzieżami kosztownych rzeczy. By ustrzec się przed złodziejami najlepiej jest pozostawiać kosztowności w hotelowym depozycie, by nie nosić ich przy sobie. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych, w środkach komunikacji miejskiej, w centrach dużych miast.

Podróżowanie z dziećmi
Jest wiele sposobów na podróżowanie do Włoch z dziećmi. W podróż można wybrać się zarówno własnym środkiem transportu, samochodem, jak również i samolotem. Osobom podróżującym z dziećmi poleca się jednak to długie rozwiązanie, gdyż w znacznie krótszym czasie można dotrzeć do celu. Dziecko w ten sposób o wiele lepiej zniesie podróż. Odradza się natomiast podróżowanie w sierpniu, zwłaszcza z małymi dziećmi, gdyż w tym okresie upały we Włoszech mogą sięgać nawet czterdziestu pięciu stopni.

W razie choroby
Na terenie Włoch każdy obywatel Unii Europejskiej może korzystać z usług świadczonych przez państwowe placówki służby zdrowia. Listę takich placówek można dostać chociażby w lokalnym urzędzie do spraw opieki zdrowotnej, więc warto się tam udać. W niektórych miastach można znaleźć specjalne ośrodki medyczne dla turystów, ale korzystanie z nich może być dodatkowo płatne. Należy oczywiście posiadać przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadając ten dokument można udać się również do szpitala w nagłym wypadku. W pozostałych sytuacjach leczenie szpitalne natomiast wymaga specjalistycznego skierowania od lekarza.

Zgłoś błąd

Włochy w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60418711
Powierzchnia
3012302
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna

Włochy - więcej informacji