Horyniec-Zdrój

Horyniec-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podkarpackie
Liczba ludności
2472
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)16
Współrzędne
N:50.191111
E:23.362778

Co warto zobaczyć w Horyńcu-Zdroju?

Horyniec- Zdrój jest uzdrowiskiem na pograniczu Roztocza Wschodniego i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Jest to jedno z nielicznych polskich uzdrowisk nizinnych. Do kuracji wykorzystuje się tu lecznicze wody siarkowe.

Miejscowość istnieje prawdopodobnie od XV w. i od jej początków znane były tutejsze wody mineralne. Na kuracje przyjeżdżała tu m.in. Marysieńka Sobieska, a wg. ustnej tradycji także król Jan III Sobieski. Jednak ośrodek rozwinął się dopiero w XIX w., kiedy jego właścicielami została rodzina Ponińskich. Wybudowali oni pierwsze łazienki kąpielowe oraz dom zdrojowy. XIX wieczna infrastruktura uzdrowiskowa została zniszczona w czasie I i II wojny światowej. Obecnie oferta uzdrowiska skierowana jest w dużej mierze do rolników, ale na początku XXI w. przybyło też nowoczesnych ogólnodostępnych obiektów takich jak pijalnia, amfiteatr czy kryta pływalnia.

Oprócz rozwoju uzdrowiska Ponińscy stworzyli także w Horyńcu ośrodek kulturalny. Wybudowali Teatr dworski, który wraz z pałacem zaadaptowanym obecnie na sanatorium oraz kościołem zdrojowym tworzą jednolity przykład zabudowy klasycystycznej. Inną pozostałością po Ponińskich jest klasycystyczna kaplica cmentarna, w której pochowani są członkowie rodziny.

Zgłoś błąd

Warto wiedzieć

W okolicy Horyńca-Zdróju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Horyńca-Zdróju

Miasta w pobliżu Horyńca-Zdróju

Horyniec-Zdrój - galeria zdjęć

Horyniec-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2472
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)16
Współrzędne
N:50.191111
E:23.362778

Horyniec-Zdrój - więcej informacji