Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
19000
Powierzchnia
13,3 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.4470
E:23.4163

Co warto zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Tomaszów Lubelski jest niewielkim miastem na Roztoczu Wschodnim, niedaleko granicy polsko- ukraińskiej. Zachował się tu historyczny układ urbanistyczny, a wśród najważniejszych zabytków są drewniany kościół z XVII w. oraz XIX wieczna cerkiew.

Historia miasta związana jest z rodziną Zamoyskich. Pierwszą wieś, Jelitkowo założył tu pod koniec XVI w. kanclerz Jan Zamoyski. Jej nazwę zmieniono w kilkanaście lat później na Tomaszów, na cześć syna i głównego dziedzica dóbr zamojskich, Tomasza. To właśnie on w 1621 r. nadał Tomaszowowi prawa miejskie.

Miasto rozwijało się jako ośrodek na szlaku handlowym prowadzącym na Ruś. Było także otoczone opieką przez swoich właścicieli. Jednocześnie zaczęli się tu dość szybko osiedlać Żydzi, którzy w XVIII w. stanowili już prawie połowę mieszkańców. Do II wojny istniało tu kilka synagog, zarówno drewnianych, jak i murowanych. Żadna z nich nie przetrwała do dziś. Po społeczności żydowskiej zachowały się jedynie pozostałości cmentarza.

Dzisiejszy Tomaszów jest przede wszystkim ośrodkiem handlowym i usługowym w pobliżu granicy. Jego ozdobą jest XVII wieczny drewniany kościół oraz wyremontowana w ostatnich latach XIX wieczna cerkiew. Na rynku zobaczyć można unikalny drewniany budynek herbaciarni zbudowany na wzór podobnych obiektów z Rosji.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tomaszowie Lubelskim

Warto wiedzieć

W okolicy Tomaszowa Lubelskiego

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Tomaszowa Lubelskiego

Miasta w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego

Tomaszów Lubelski - galeria zdjęć

Tomaszów Lubelski w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
19000
Powierzchnia
13,3 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.4470
E:23.4163

Tomaszów Lubelski - więcej informacji