Susiec

Susiec w pigułce

Kraj
Susiec
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
1265
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.417222
E:23.198611

Co warto zobaczyć w Suścu?

Susiec jest miejscowością turystyczną i wypoczynkową na pograniczu Roztocza Wschodniego i Środkowego. Otaczają go lasy Puszczy Solskiej, a na przepływającej nieopodal rzeki Tanew oraz potoku Jeleń znajdują się malownicze progi skalne nazywane szumami. Chroni je m.in. Rezerwat Nad Tanwią.

Wieś została założona w XVI w. i znajdowały się tu młyny, a od połowy XVII w. także huta należąca do Zamoyskich. W okresie zaborów nieopodal Suśca, na rzece Tanew znajdowała się granica między zaborami rosyjskim i austriackim. Obecnie przy moście na Tanwi w Hucie Szumy, zaraz za granicami Suśca znajduje się odtworzony punkt graniczny. Po jednej stronie mostu znajduje się pomalowana w biało- niebieskie pasy budka strażnicza rosyjska, a po drugiej zaś czarno- żółta austriacka.

Obecnie Susiec jest przede wszystkim centrum turystyczny z licznymi pensjonatami, gospodarstwami agroturystycznymi oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Znajdują się tu także wypożyczalnie kajaków i firmy zajmujące się organizacją spływów na roztoczańskich rzekach. Nad miejscowością, przy szosie Susiec – Grabowica znajduje się wieża widokowa, z której można oglądać ładne panoramy okolicy. Przez Susiec przebiega też wiele szlaków pieszych i ścieżek spacerowych oraz szlak rowerowy.

W Suścu urodził się Sylwester Chęciński, reżyser m.in. filmu Sami swoi. Upamiętnia go stojący na wjeździe do miejscowości pomnik Pawlaka i Kargula.

Zgłoś błąd

W okolicy Suśca

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Suśca

Miasta w pobliżu Suśca

Susiec - galeria zdjęć

Susiec w pigułce

Kraj
Susiec
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1265
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.417222
E:23.198611

Susiec - więcej informacji