Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie

Krasnobród w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
3101
Powierzchnia
7 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.5453
E:23.2118
Herb
Herb Krasnobrodu

Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie - opis atrakcji

Sanktuarium Maryjne jest najważniejszym zabytkiem Krasnobrodu, a jednocześnie jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego w województwie lubelskim. Znajduje się w barokowym zespole klasztornym dominikanów, którego fundatorką była Marysieńka Sobieska.

Klasztor stoi w miejscu, niedaleko miejsca gdzie w 1640 r. doszło do objawień maryjnych. Czcią otoczony jest obraz przedstawiający Madonnę adorującą Dzieciątko. Początkowo stała tu drewniana kaplica, która była niszczona kilkukrotnie przez pożary i najazd tatarski. Za każdym razem jednak obraz był z nich ratowany bez szwanku. Marysieńka Sobieska, która leczyła się krasnobrodzkimi wodami uznawała, że powrót do zdrowia zawdzięcza właśnie temu wizerunkowi Matki Boskiej. Z tego względu ufundowała w miejscu drewnianej kapliczki murowany kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi przeznaczonymi dla dominikanów.

Dominikanie mieszkali w Krasnobrodzie do 1864 r., kiedy zostali stąd wyrzuceni przez władze carskie. Obecnie w dawnych budynkach klasztornych mieści się m.in. Muzeum parafialne, w którym prezentowane są zbiory sztuki sakralnej oraz wyrobów rzemiosła pochodzące z miejscowych warsztatów oraz Muzeum Wieńców Dożynkowych. Jest tu także niewielka ptaszarnia z ptactwem domowym i ozdobnym.

Główną częścią Sanktuarium jest zabytkowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to późnobarokowa, jednonawowa świątynia o fasadzie ozdobione pilastrami i zwieńczonej szczytem, w którym namalowana jest kopia tutejszego obrazu Matki Bożej. Wnętrze zdobi polichromia pokazująca koronację matki Bożej, a wyposażenia stanowi ołtarz główny z uznawanym za cudowny obrazem Matki Bożej oraz 4 ołtarze boczne.

Zgłoś błąd

Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie - galeria zdjęć

Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie na mapie

Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie

Miasta w pobliżu Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie

Regiony w pobliżu Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie

Więcej informacji