Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
4964
Powierzchnia
29,1 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.6989
E:22.9693
Herb
Herb Szczebrzeszyna

Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie?

Szczebrzeszyn jest niewielkim miastem na Roztoczu, któremu sławę przyniósł wiersz Jana Brzechwy rozpoczynający się od słów: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. To za jego sprawą miasto organizuje co roku festiwal „Stolica Języka Polskiego”, a pomnik grającego na skrzypcach chrząszcza jest jego symbolem.

Miasto należy do najstarszych w tej części województwa lubelskiego. Wzmianki o nim pojawiają się już w Kronice Nestora, a prawa miejskie nadane przez ruskich książąt miał już prawdopodobnie przed przyłączeniem tych ziem do Polski przez Kazimierza Wielkiego. Po przyłączeniu do Polski, prawa miejskie zostały potwierdzone w drugiej połowie XIV w.

Od XV w. datuje się w Szczebrzeszynie osadnictwo żydowskie. Zachowała się tu do dziś renesansowa synagoga oraz jeden z najstarszych kirkutów na ziemiach polskich, założony w 1584 r. Innym ważnym zabytkiem miasta jest cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Matki Boskiej zbudowana w XVI w.

Dziś Szczebrzeszyn jest jednym z głównych ośrodków turystycznych północnej części Roztocza. Latem gości Festiwal Stolica Języka Polskiego oraz jest przystankiem na trasie Festiwalu Singera. W szczebrzeszyńskim Szettlu urodziła się bowiem babka pisarza i pamięć o nim jest tu wciąż kultywowana.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Szczebrzeszynie

W okolicy Szczebrzeszyna

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Szczebrzeszyna

Miasta w pobliżu Szczebrzeszyna

Szczebrzeszyn - galeria zdjęć

Szczebrzeszyn w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
4964
Powierzchnia
29,1 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.6989
E:22.9693

Szczebrzeszyn - więcej informacji